حتما بخوانیدخانه و دکوراسیون
موضوعات داغ

10 ایده ی هوشمندانه برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه + عکس

با این ایده‌های جذاب می‌توانید آشپزخانه‌ی رویایی خود را طراحی کنید

آشپزخانه در قرن بیست و یکم به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه تبدیل شده است و به همین علت طراحی دکوراسیون آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است. با اینکه در گذشته آشپزخانه، غذاخوری و محل زندگی از یکدیگر جدا بوده و در اتاق‌های مجزا قرار می‌گرفتند، اما این روزها طراحی ساختمان منازل تغییر کرده است و همه‌ی این اتاق‌ها با یکدیگر ادغام شده‌اند.

یک آشپزخانه‌ی چندمنظوره نیاز به دکوراسیون زیبا و البته کارآمد دارد. اما طراحی دکوراسیون آشپزخانه ای که بتواند این نیازها را برطرف کند، نیاز به ایجاد فضای اضافی دارد. فضایی که بتوان از آن برای اهداف مختلف استفاده کرد. برای تبدیل کردن یک آشپزخانه‌ی تنگ و کوچک به یک محیط دل‌باز و چندمنظوره روش‌های زیادی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب لباس برای شانه های پهن

پس چرا به برداشتن دیوارهای اضافی برای دل‌باز کردن آشپزخانه فکر نکنیم؟ حتی در صورت امکان می‌توانید قسمتی از انباری یا حیاط را به آشپزخانه رویایی‌تان اضافه کنید. هرکدام از این موارد را که انتخاب کنید باز هم به یک برنامه‌ی منسجم و فکر شده برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه نیاز خواهید داشت. پس برای مرور 10 ایده ی هوشمندانه برای دکور آشپزخانه با مجله‌ی مد و زیبایی پیکاک همراه باشید.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

از رنگ‌های روشن استقبال کنید

در ابتدا برای داشتن یک دکور اشپزخانه‌ی مینیمالیست باید یک دیوار با طراوت و پر جنب‌وجوش ایجاد کنید. در رنگ‌آمیزی این دیوار باید از یک یا نهایتاً دو رنگ کلیدی استفاده کرد. همچنین جزئیات و لوازم دیگر آشپزخانه هم باید بازتاب‌دهنده‌ی این رنگ‌ها باشند.

برای مثال در عکس بالا، دیوار سبز باعث شده تا جزیره‌ی آشپزخانه خودش را به‌خوبی نشان دهد. همچنین ظروف ظریف زمردی و چند گلدان با گیاهان سبز باعث شده‌اند رنگ‌های سبز و سفید این آشپزخانه به زیبایی کنار یکدیگر قرار بگیرند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

با انتخاب قفسه‌های بدون درب در هزینه صرفه‌جویی کنید

برای ساخت کابینت های درب دار باید از چوب و MDF بیشتری استفاده کرد. پس مسلماً برای پر کردن دیوارهای یک آشپزخانه‌ی بزرگ با کابینت، باید هزینه‌ی زیادی پرداخت کنید. به‌جای این کار و برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید از قفسه‌بندی آشپزخانه بهره ببرید که از قضا بسیار هم مد شده‌اند. برای تزیین آشپزخانه و قفسه‌های جدیدتان می‌توانید از ست ظروف چینی و گیلاس های بلوری استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه سنتی

برای چیدمان آشپزخانه می‌توانید با استفاده از المان های آشپزخانه های قدیمی به این نوع از آشپزخونه ها هم ادای احترام کنید. دیزاین آشپزخانه حتماً نباید کاملاً مدرن و به‌روز باشد. به‌جای این کار می‌توانید از تزیینات آشپزخانه قدیمی هم استفاده کنید. برای مثال در این عکس که مشاهده می‌کنید از دیزاین آشپزخانه گرجستانی قدیمی استفاده شده است.

بیشتر بخوانید: روش های تنظیم خواب برای زیبا شدن

به کابینت ها که طرح قدیمی دارند و نمای آجری پشت اجاق گاز توجه کنید. کف آشپزخانه و جزیره‌ی وسط آن به‌صورت مدرت طراحی شده‌اند اما لامپ های مسی رنگ آویزان شده از سقف به طراحی دکوراسیون آشپزخانه کمی جنبه‌ی سنتی بخشیده‌اند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

اهمیت نورپردازی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

اگر آشپزخانه‌ی شما نورگیر نیست یا پنجره‌ی آن رو به منظره‌ی ناخوشایندی باز می‌شود، می‌توانید از روش‌هایی برای جذابیت بخشیدن به نورپردازی آشپزخانه استفاده کنید. یک نورپردازی جذاب می‌تواند روی زیبایی‌های آشپزخانه‌ی شما تأکید کنند. پس برای نورپردازی صحیح آشپزخانه کمی بیشتر وقت بگذارید و به دنبال منابع نور جذابی بگردید که زیبایی‌های آن را چند برابر کنند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

تم فضای باز و آشپزخانه های چندمنظوره

اگر می‌خواهید از فضای خانه‌ی خود بهترین استفاده را ببرید باید چیدمان آشپزخانه و خود خانه را کاملاً بر اساس یک رنگ یا متریال (جنس) خاص انجام دهید. منظور این است که اگر آشپزخانه با دیگر قسمت‌های خانه ادغام شده‌اند و در واقع آشپزخانه از سایر قسمت‌های منزل جدا نیست (مطابق عکس)، پس طراحی تمامی قسمت‌های خانه نیز باید بر اساس یک رنگ یا متریال واحد باشد.

انتخاب یک تم برای تمامی قسمت‌های خانه باعث می‌شوند این قسمت‌ها با یکدیگر ادغام شوند. برای مثال در عکس مشاهده می‌کنید که رنگ صورتی در پشت اجاق گاز، صندلی‌های غذاخوری و همین‌طور کوسن های مبل تکرار شده است.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

با یک جزیره قسمت‌های مختلف را از یکدیگر جدا کنید

وقتی فضای زیادی در اختیار دارید برای جدا کردن قسمت‌های مختلف آشپزخانه از یکدیگر می‌توانید از یک جزیره به‌صورت هوشمندانه استفاده کنید. برای مثال در این عکس می‌بینید که از خط انتهایی جزیره برای قرار دادن یک میز غذاخوری یا حتی میز کار استفاده شده است. تم ال مانند قرار گرفتن جزیره و میز را مشاهده کنید. این تم یک مدل آشپزخانه‌ی چندمنظوره است که از یک قسمت آماده‌سازی و طبخ غذا و یک غذاخوری در کنارش بهره می‌برد.

ویدیو: داستان جذاب برند لویی ویتون

فضای قرار دادن وسایل آشپزخانه را سازمان‌دهی کنید

محتویات کشوهای موجود در آشپزخانه می‌توانند به‌سرعت به هم ریخته شوند. پس بهتر است فضای داخلی کشوها را طوری سازمان‌دهی کنید که قرار دادن وسایل در آن‌ها ساده باشد. تقسیم‌کننده‌های فضای کشوها می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند. دراین‌بین کابینت های جادار و البته کمدهای دیواری می‌توانند فضای بسیار زیادی در اختیار خانم‌ها قرار دهند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از درب شیشه‌ای در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

اگر این امکان برایتان وجود دارد، حتماً از یک درب شیشه‌ای بزرگ نورگیر برای آشپزخانه استفاده کنید. باز شدن درب آشپزخانه به یک حیاط یا بهارخواب می‌تواند به خانه و آشپزخانه عمق بیشتری بدهد. نور فراوانی که این درب به آشپزخانه‌ی شما می‌بخشد باعث می‌شود حتی یک آشپزخانه‌ی کوچک هم دل‌باز دیده شود. اگر فضای بیرون آشپزخانه کوچک است، حتماً تم آن را به‌دقت انتخاب کنید. در این عکس رنگ کرم دیوار بازتاب نور بالایی دارد و با ایجاد خطای دید، فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه با استفاده از کانترهای چوبی

برای دیزاین آشپزخانه می‌توانید از تلفیق چند جنس چوب استفاده کنید تا به آن ظاهری طبیعی ببخشید. البته وسایل و کانترها باید کمی با هم تقارن داشته باشند تا از به‌هم‌ریختگی آشپزخانه جلوگیری شود. در غیر این صورت می‌توانید از یک طرح به‌خصوص برای ایجاد اتحاد بین تمامی قسمت‌های آشپزخانه استفاده کنید.

برای مثال در طراحی این آشپزخانه از طرح چهل‌تکه با دسته‌های چرمی استفاده شده تا میان تمامی وسایل آشپزخانه انسجام ایجاد کند. صندلی‌های مختلف و متنوع هم این طرح را تکمیل می‌کنند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

از مبلمان همه‌کاره غافل نشوید

وقتی فضای کمی در اختیار دارید، هر یک سانتی‌متر فضا هم اهمیت دارد. برای استفاده از تمام فضای آشپزخانه استفاده از مبلمان نوآورانه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید. فهرستی از تمام وسایل و مبلمان ضروری آشپزخانه تهیه کنید. این به شما کمک می‌کند که بفهمید با کدام تیر می‌توانید دو نشان بزنید! برای مثال این جزیره که ظرف‌شویی هم داخلش قرار داده شده، در قسمت پشتی حالتی حلالی دارد که جای بسیار خوبی برای نشستن و میل کردن غذا به‌حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: چطور پولدارتر به نظر برسیم

سخن پایانی

طراحی دیزاین آشپزخانه امری کاملاً سلیقه‌ای است و گاهی هم به علت محدود بودن فضا یا بودجه خانم‌ها مجبورند از برخی انتظارات خود بکاهند. اما به خاطر داشته باشید که یک خانم باسلیقه همیشه می‌داند قرار است چه‌کاری انجام دهد. مهم‌ترین کار این است که از فضای موجود بهترین استفاده را ببرید. در ادامه چند عکس از آشپزخانه های مدرن مشاهده می‌کنید که می‌توانند الهام‌بخش شما در انتخاب دیزاین آشپزخانه باشند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه طراحی دکوراسیون آشپزخانه طراحی دکوراسیون آشپزخانه طراحی دکوراسیون آشپزخانه طراحی دکوراسیون آشپزخانه طراحی دکوراسیون آشپزخانه طراحی دکوراسیون آشپزخانه

ذوالفقار شوقی

متولد 1371 و مترجم، گرافیست و طراح وبسایت هستم و در حال حاضر مدیر اجرایی آژانس تولید محتوای پیکاک... امیدوارم بتونیم با مطالب خوب در خدمت همه ی اقشار جامعه باشیم و اطلاعات شما رو در زمینه های مختلف بالا ببریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا