بهداشت و سلامتحتما بخوانیدزیبایی ناخننکته های زندگی
موضوعات داغ

چگونه قارچ ناخن را از بین ببریم

روش های ساده و خانگی برای از بین بردن قارچ ناخن که بهتر است با آن آشنا شوید

اگر قارچ ناخن دارید اما نمی خواهید وقت خود را صرف درمان های خانگی بی اثر کنید، درمان های خانگی را انتخاب کنید که بر مبنای تحقیقات علمی باشد. اگرچه ممکن است این کار مدتی طول بکشد، اما در واقع شما قارچی را که باعث عفونت ناخن شده است درمان خواهید کرد. اگر نتیجه ای از درمان های خانگی نمی بینید، می توانید از پزشک خود در مورد داروهای خوراکی یا موضعی سوال کنید و حتما عکس ناخن خود را به پزشک نشان دهید. برای آگاهی از انواع روش های از بین بردن قارچ ناخن با مجله مد و زیبایی پیکاک همراه شوید.

قارچ ناخن

استفاده از روغن گیاهی برای قارچ ناخن

یکی از انواع روغن گیاهی ضد قارچ را یکبار در روز برای درمان طبیعی روی ناخن بریزید. 12 قطره روغن گیاهی مانند روغن زیتون یا نارگیل را با 1 تا 2 قطره روغن ضد قارچ مخلوط کنید. سپ ، 1 تا 2 قطره از مخلوط را روی ناخن قرار داده و بگذارید 10 دقیقه خیس روی ناخن بماند. برای کمک به نفوذ روغن به ناخن، می توانید روغن را به آرامی با یک مسواک نرم و قدیمی به ناخن خود بمالید. اگر به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف مبتلا هستید، به محض مشاهده قارچ ناخن خود، از درمان های خانگی صرف نظر کنید و عکس ناخن خود را برای پزشک ارسال کنید. این کار را برای درمان ناخن حداقل 3 ماه هر روز تکرار کنید. انواع روغن گیاهی برای قارچ ناخن عبارتند از: سنبل هندی، شمعدانی، علف لیمو، نارنج، گل عطری، نعنا هندی، نعنا تند و اکالیپتوس.

بیشتر بخوانید: چگونه ناخن های زیبا داشته باشیم

استفاده از روغن گل مار برای قارچ ناخن

اگر نمی خواهید از روغن گیاهی به صورت قطره استفاده کنید، هفته ای 2 تا 3 بار بر روی ناخن روغن را مسواک کنید. یک درمان ضد قارچ خریداری کنید که حاوی عصاره گل مار که یک ضد قارچ موثر است باشد. این روش های درمانی معمولاً حاوی برس هایی است که شما برای آغشته کردن به عصاره و پخش آن روی ناخن استفاده می کنید. در طول هفته 2 یا 3 بار روغن را به ناخن اعمال کرده و بگذارید ناخن خشک شود. برای نتیجه بهتر و بهبود مدل ناخن، باید حدود 3 ماه از عصاره گل مار استفاده کنید.

استفاده از انواع پماد دارای عصاره نعنا

برای درمان طولانی مدت، روزی یک بار پماد دارای عصاره نعنا را به ناخن بمالید. تحقیقات نشان داده است که ماساژ دادن یک پماد موضعی دارای عصاره نعنا در ناخن یک درمان ارزان و موثر است. یک پنبه یا انگشت تمیز را به پماد آغشته کنید و سپس آن را بر روی قارچ ناخن پخش کنید. این کار را یک بار در روز ادامه دهید تا زمانی که عفونت برطرف شود. اگر می خواهید این کار را قبل از خواب انجام دهید، استفاده از دستکش یا جوراب را در نظر بگیرید تا از مالیدن پماد روی تخت خود جلوگیری کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است یک سال طول بکشد تا ناخن درمان شود.

قارچ ناخن

استفاده از جوش شیرین برای قارچ ناخن

سعی کنید حداقل یک بار در روز خمیر جوش شیرین را به عنوان یک گزینه ارزان قیمت روی ناخن قرار دهید. اگرچه تحقیقات بیشتری در این مورد لازم است، اما یک مطالعه نشان می دهد که جوش شیرین می تواند رشد قارچ را کمتر کند و مدل ناخن را بهبود بخشد. برای استفاده از جوش شیرین، جوش شیرین را در یک کاسه کوچک بریزید و به اندازه کافی داخل آن آب ریخته تا حالت خمیری شکل پیدا کند. خمیر را روی ناخن خود قرار دهید و بگذارید 10 دقیقه بماند. سپس ناخن را بشویید و کاملاً خشک کنید. این روش درمانی را می توانید چندین بار در روز امتحان کنید، اما ممکن است یک سال طول بکشد تا نتیجه بگیرید. اگرچه ممکن است برخی از درمان های خانگی را مشاهده کنید که استفاده از جوش شیرین با سرکه را توصیه می کنند اما این مورد هنوز از نظر علمی اثبات نشده است.

ویدیو: اشتباهات رایج در انتخاب مدل مو زنانه

مراجعه به پزشک برای قارچ ناخن در صورت عدم درمان

اگر قارچ ناخن به درمان خانگی پاسخ نمی دهد، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر حداقل 3 ماه برای ناخن دست یا 12 ماه برای ناخن پا درمان های خانگی را امتحان کرده اید و بهبودی مشاهده نکرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر به نظر می رسد ناخن دچار بی رنگی یا ضخیم شدن است باید حضوری به دکتر مراجعه کنید. اگر ناخن بسیار ضخیم شود، درمان آن با استفاده از داروهای خانگی دشوار است، بنابراین تشخیص صحیح پزشک و یک برنامه درمانی بسیار مهم است. پزشک یک نمونه ناخن را گرفته و آن را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا نوع قارچ را تشخیص دهد.

مصرف داروهای خوراکی برای قارچ ناخن

برای درمان قارچ ناخن به مدت 8 تا 12 هفته از داروهای خوراکی تجویز شده استفاده کنید. داروهای تجویز شده یکی از درمان های موثر برای قارچ ناخن است، حتی اگر اثر قارچ چند ماه طول بکشد و مدل ناخن و طرح روی آن را دچار مشکل کند.با پزشک خود در مورد عوارض جانبی مانند حساسیت پوستی و مشکلات کبدی صحبت کنید. اگر از آنتی بیوتیک ها، داروهای آسم، داروهای قلبی یا ضد افسردگی استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا داروهای خوراکی ضد قارچ می توانند با آنها تداخل کنند.

قارچ ناخن

استفاده از لاک ضد قارچ

حداقل 2 ماه هر روز یک لاک ضد قارچ را روی ناخن بزنید تا آن را درمان کنید. اگر نگران عوارض جانبی داروهای خوراکی ضد قارچ هستید یا عفونت ناخن شدید نیست، ممکن است پزشک یک لاک ضد قارچ شفاف برای شما تجویز کند که یک بار در روز استفاده می کنید. قبل از اینکه لاک را روی ناخن بزنید، ناخن را کوتاه کرده و با آب یا الکل بشویید. برخی از لاک های ضد قارچ فقط باید یک روز در میان یا چند بار در هفته استفاده شوند، بنابراین دستورالعمل های مورد نظر را از پزشک خود سوال کنید.

استفاده از انواع کرم موضعی برای قارچ ناخن

اگر کمتر از نیمی از ناخن تحت تأثیر قارچ است و کاملا مدل ناخن و انواع طرح ناخن تحت تاثیر قرار گرفته است، کرم های موضعی را امتحان کنید. اگر دکتر شما فکر می کند ممکن است ناخن شما به نور درمانی پاسخ دهد، احتمالاً قبل از استفاده از کرم پایه اوره که باعث نرم شدن بیشتر ناخن می شود، می توانید ناخن را در آب خیس کنید. به مدت 1 روز روی آن را می بندید و دوباره ناخن را خیس می کنید. سپس، ناخن را می تراشید و کرم بیشتری می مالید. این روش درمانی را به مدت 2 هفته تکرار کنید. بعد از اینکه قسمت آلوده ناخن را خراش دادید ، یک کرم ضد قارچ می زنید تا ناخن کاملاً درمان شده و مدل ناخن بهبود پیدا کرده و بتوانید انواع طرح ناخن را روی آن اعمال کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب لباس خواب مناسب

عمل جراحی برای قارچ ناخن

اگر ناخن شما به درمان خوراکی یا موضعی پاسخ ندهد، مجبور به جراحی هستید. برای عفونت های شدید، پزشک ممکن است بخواهد ناخن را بر دارد تا بتواند دارو را مستقیماً روی عفونت زیر ناخن قرار دهد. پس از برداشتن و بستن ناخن ، ناخن شما باید در نهایت سالم رشد کند.

قارچ ناخن

استفاده از کفش راحت و جوراب مخصوص

جوراب های تنفسی و کفش راحت را برای درمان قارچ ناخن انتخاب کنید. پاهای شما باید در طول روز خشک باشد تا از رشد قارچ ناخن جلوگیری شود. جورابی بپوشید که رطوبت را از بین ببرد و اطمینان حاصل کند که کفش شما آنقدر محکم نیست که ناخن های انگشتان شما دائما تحت فشار باشد. سعی کنید چندین جفت کفش روزمره داشته تا بتوانید پس از هر بار پوشیدن آن را به دیگری جایگزین کرده و قبل از پوشیدن کفش برای دفعه بعدی هوا از آن خارج شود. این کار از ورود رطوبت به ناخن های شما جلوگیری می کند. اگر می توانید از پوشیدن جوراب یا لباس تنگ مانند جوراب شلواری پرهیز کنید، زیرا این کار می تواند به دلیل عرق کردن پا رطوبت ناخن ها را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: چطور پولدارتر به نظر برسیم

استفاده از دستکش پلاستیکی برای قارچ ناخن

هنگام شستن ظرف ها یا استفاده از محصولات تمیز کننده از دستکش پلاستیکی استفاده کنید. این امر علاوه بر جلوگیری از تماس شما با باکتری ها هنگام انجام کارهای منزل، باعث خشک ماندن دست ها نیز می شود. از آنجا که قارچ مکانهای گرم و مرطوب را دوست دارد، خشک نگه داشتن دست می تواند از بروز عفونت جلوگیری کند. اگر مایع و رطوبت به دست شما برخورد می کند، دستکش را عوض کنید زیرا نباید ناخن هایتان در ظرف آب یا محلول تمیز کننده خیس بخورد.

پوشیدن کفش یا صندل

در مکان های عمومی کفش یا صندل بپوشید. از آنجا که می توانید از راه رفتن با پای برهنه در مکان های عمومی قارچ ناخن بگیرید، همیشه صندل های خود را بپوشید. به یاد داشته باشید که آنها را حتما در حموم های عمومی، رختکن ها یا استخرهای شنای عمومی بپوشید. از به اشتراک گذاشتن کفش یا صندل شخصی خود با دیگران خودداری کنید.

قارچ ناخن

کوتاه کردن ناخن و تمیز نگه داشتن آن

ناخن های خود را کوتاه کرده و تمیز نگه دارید. قبل از اینکه ناخن خیلی بلند شود آلودگی ها را از زیر ناخن هایتان بشویید و آنها را صاف و مرتب کنید. اگرچه می توانید ناخن های خود را گاه به گاه لاک زده و انواع طرح ناخن را روی آن اعمال کنید اما به ناخن های خود بین هر بار لاک زدن مکی فرصت بدهید زیرا لاک ناخن می تواند رطوبت را روی سطح ناخن به دام بیندازد و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. اگر ناخن های خود را در آرایشگاه آراسته می کنید، اطمینان حاصل کنید که آنها تجهیزات و وسایل خود را برای هر مشتری استریل و ضد عفونی می کنند.

غزال درودیان

در وهله ی اول یک معمار اما در کنارش مترجم و کارشناس تولید محتوا هستم. در حال حاضر در مجله مد و زیبایی پیکاک و در زمینه مد، پوشاک و زیبایی براتون می نویسم. امیدوارم مطالب من براتون مفید واقع بشن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا