اکسسوریحتما بخوانیدراهنمای خرید
موضوعات داغ

روش های تشخیص مروارید اصل

تشخیص مروارید اصل نیاز به دانستنی ها و آگاهی هایی دارد که بهتر است همه با آن آشنایی یابند

آیا به خرید جواهرات مروارید فکر می کنید؟ آیا میراث خانوادگی از مروارید دارید؟ چند آزمایش ساده می تواند به شما کمک کند ظرف چند دقیقه تشخیص دهید که آیا کالای مروارید شما تقلبی یا “واقعی”است. در این مقاله بیاموزید که چگونه امروز به دنبال نشانه های یک مروارید واقعی باشید و دیگر نیازی به نگرانی در مورد این مساله نخواهد بود. برای آشنایی با روش های تشخیص مروارید اصل با مجله مد و زیبایی پیکاک همراه شوید.

تشخیص مروارید اصل

پیدا کردن عیوب جزیی در تشخیص مروارید اصل

همانطور که در بالا ذکر شد، مرواریدهای واقعی به ندرت “بی عیب” هستند. معمولاً، لکه‌های کوچک یا بی‌نظمی در شکل خود دارند. لایه بیرونی آنها نیز ممکن است نور را به طور متفاوتی در قسمت های مختلف مروارید منعکس کند. مرواریدهای تقلبی تقریباً همیشه “بیش از حد عالی” هستند. آنها کاملاً کروی به نظر می رسند، در هر قسمت از سطح درخشندگی یکسانی دارند و هیچ فرورفتگی یا نقصی نشان نمی دهند. در حالی که مرواریدهای واقعی کاملاً گرد کمیاب هستند اما ممکن است پیدا شود، گردنبند مروارید تقریباً هرگز از این نوع مروارید ساخته نمی شود. گردن بند ساخته شده از مروارید که به نظر می رسد دقیقاً به یک شکل صاف و گرد است، تقریباً به طور قطع تقلبی است.

بیشتر بخوانید: روش های از بین بردن بوی بد داخل کیف

بررسی درخشندگی برای تشخیص مروارید اصل

درخشش روشی است که جواهرسازان نوع نور منعکس شده از یک سنگ قیمتی را توصیف می کنند. درخشش مروارید بخشی از زیبایی آن است. مرواریدهای باکیفیت باید درخشندگی روشن و شفافی داشته باشند که باعث درخشش آنها در هنگام برخورد نور شود. اگر دقت کنید، باید بتوانید انعکاس خود را روی سطح مروارید ببینید. یکی از مشکلات این آزمایش این است که مرواریدهای واقعی با کیفیت پایین می توانند شبیه مرواریدهای تقلبی به نظر برسند.

آموزش ست کردن زنجیر گردن با هودی

بررسی تناژ رنگی مروارید

مرواریدهای باکیفیت معمولاً به خاطر رنگ‌هایشان مورد توجه قرار می‌گیرند. رنگ ظریفی که هنگام برخورد نور روی سطح بیرونی آنها قابل مشاهده است. مرواریدهای تقلبی معمولاً این جلوه رنگی را ندارند بنابراین، اگر مروارید شما زمانی که نور به آن برخورد می‌کند کمی سایه‌دار به نظر می‌رسد، احتمال واقعی بودن آن وجود دارد. رز و عاج دو تن از رنگ‌های دلخواه برای مرواریدهای سفید هستند، اگرچه طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، به‌ویژه برای مرواریدهای تیره امکان‌پذیر است. از آنجایی که برخی از مرواریدهای واقعی رنگ مشهودی ندارند، ندیدن یک رنگ روی مروارید شما لزوماً نشانه قطعی از تقلبی بودن آن نیست.

تشخیص مروارید اصل

بررسی سوراخ مروارید برای تشخیص مروارید اصل

مرواریدهای روی یک رشته یا گردنبند معمولاً دارای سوراخ هایی برای عبور رشته هستند. بررسی دقیق این سوراخ می تواند به شما در تشخیص واقعی بودن یا نبودن مروارید کمک کند. موارد خاصی که باید به دنبال آنها باشید عبارتند از:

لبه های سوراخ مروارید کاملا مشخص شده اند. مرواریدهای واقعی معمولا دارای سوراخ هایی با لبه های تیز (مانند یک استوانه توخالی) هستند. مروارید های تقلبی اغلب لبه های خشن یا گرد دارند. با این حال، مرواریدهای واقعی قدیمی و فرسوده نیز ممکن است دارای لبه های گرد در سوراخ های خود باشند. مرواریدهای تقلبی ممکن است به جای اینکه کاملاً استوانه ای باشند به سمت بیرون در سطح مروارید خم شوند. رنگ یا پوشش در اطراف سوراخ بریده شده است. از آنجایی که مرواریدهای تقلبی با استفاده مکرر به یکدیگر ساییده می شوند، پوشش مصنوعی آنها می تواند در اطراف سوراخ ها از بین برود. ممکن است بتوانید تکه هایی از شیشه یا پلاستیک را زیر آن ببینید. این یک نشانه مطمئن از تقلبی بودن مروارید است.

بیشتر بخوانید: روش های تشخیص کیف لویی ویتون تقلبی

پیدا کردن خط بین مروارید و هسته مروارید

یک مروارید واقعی تقریباً همیشه دارای یک لایه بیرونی شفاف است، در حالی که مرواریدهای تقلبی دارای لایه های نازکی از صدف مروارید مصنوعی هستند یا به طور کامل فاقد آن هستند. اگر مروارید شما دارای سوراخ مته است، می توانید با نگاه کردن به داخل آن با ذره بین، وجود آن را بررسی کنید. مرواریدهای واقعی معمولاً (اما نه همیشه) دارای یک خط قابل توجه هستند که صدف مروارید را از هسته (قسمت داخلی مروارید) جدا می کند.

روش های تمیز کردن گردن بند نقره

مالیدن مرواریدها به دندان های جلویی

یک یا دو مروارید را بین انگشت شست و سبابه خود نگه دارید و آنها را به آرامی در لبه دندان های جلویی خود فشار دهید. آنها را با حرکات پهلو به پهلو روی دندان هایتان بمالید. یک مروارید واقعی معمولاً دارای بافتی کمی زبر یا شن و ماسه است که ناشی از نقص های ریز فلس مانند در لایه های بیرونی مروارید است. مرواریدهای تقلبی ساخته شده از شیشه یا پلاستیک معمولاً تقریباً کاملاً صاف خواهند بود. ممکن است بخواهید قبل از انجام این آزمایش دندان های خود را مسواک بزنید تا از تمیز بودن آنها مطمئن شوید. باقی مانده غذا از یک وعده غذایی اخیر می تواند نتایج کاذب بدهد.

تشخیص مروارید اصل

مالیدن مروارید ها به یکدیگر برای تشخیص مروارید اصل

چند مروارید را در دستان خود نگه دارید و به آرامی آنها را به یکدیگر بمالید برای اینکه مرواریدی اصل باشد باید کمی احساس اصطکاک داشته باشید. مرواریدهای واقعی معمولاً هنگامی که به یکدیگر مالش داده می شوند کمی اصطکاک ایجاد می‌کنند، زیرا لایه‌های بیرونی آن کاملاً صاف نیستند. از طرف دیگر مرواریدهای تقلبی اغلب دارای پوشش های صافی هستند و معمولاً وقتی به هم مالیده می شوند از کنار یکدیگر می گذرند. پس از انجام این تست به دستان خود نگاه دقیقی بیندازید. هنگامی که دو مروارید به یکدیگر ساییده می شوند، لایه های بیرونی آنها اغلب مقدار کمی از بین می رود. اگر بعد از مالیدن مرواریدهای خود، متوجه بقایای ریز، پودری و سفید رنگی شدید، احتمالاً این دانه پودری نشانه واقعی بودن مرواریدها است.

آموزش استایل با انواع کلاه

بررسی گرد بودن مروارید برای تشخیص مروارید اصل

از آنجا که آنها محصول طبیعت هستند، هر مروارید واقعی با دیگری کمی متفاوت است، درست مانند دانه های برف یا اثر انگشت. اکثر مرواریدها کروی های کاملی نیستند  آنها معمولاً کمی مستطیل یا دارای نقص های جزئی هستند. اگر مرواریدهای شما کاملاً گرد به نظر می رسند، به احتمال زیاد مصنوعی هستند. ممکن است مرواریدهای واقعی کاملا گرد باشند. با این حال، نمونه هایی از این موارد بسیار نادر هستند و معمولاً قیمت بالایی دارند. اگر مطمئن نیستید که یک مروارید کاملا گرد است یا نه سعی کنید با دقت آن را روی یک سطح صاف بغلتانید. مرواریدهای اصل به طور پیوسته در یک خط مستقیم نمی چرخند.

راهنمای انتخاب زیورآلات بر اساس فرم صورت

لمس احساس خنکی در مروارید

مرواریدها را در دست بگیرید و روی حسی که آنها روی پوستتان احساس می کنند تمرکز کنید. مرواریدهای واقعی باید برای چند ثانیه قبل از گرم شدن به طور محسوسی احساس خنکی کنید. این حس شبیه به چیزی است که با پا برهنه روی یک کف از جنس سنگ مرمر به شما دست می دهد. از طرف دیگر، مرواریدهای پلاستیکی تقریباً دمای اتاق خواهند داشت و سریعتر گرم می شوند. البته مرواریدهای شیشه ای تقلبی با کیفیت خوب ممکن است حس “خنک” را ایجاد کنند. اگر این اولین آزمایشی است که انجام داده اید، نتایج خود را با سایر آزمایشات مقایسه کنید.

تشخیص مروارید اصل

توجه به سنگینی مروارید برای تشخیص مروارید اصل

سنگینی مروارید را در دستان خود احساس کنید. یک یا دو مروارید را با احتیاط در دستان خود بچرخانید تا متوجه وزن آنها شوید. بیشتر مرواریدهای واقعی نسبت به اندازه خود تا حدودی سنگین هستند. از سوی دیگر، تقلبی ها (مخصوصاً مرواریدهای پلاستیکی) حس سبک و غیر قابل توجهی خواهند داشت. به دلایل واضح، این آزمایش کاملا قابل اعتماد نیست. قضاوت در مورد وزن چند مروارید کوچک می تواند مشکل باشد. برای بهترین نتیجه، ممکن است بخواهید مرواریدهای خود را با مجموعه ای که می دانید واقعی یا تقلبی هستند مقایسه کنید. مهم نیست که چقدر از وزن یک مروارید مطمئن هستید، همیشه با آزمایش دیگری آن ها را مقایسه کنید.

توجه به الگوی ناهموار در مروارید

الگوی سطح “ناهموار” را با میکروسکوپ بررسی کنید. شما می توانید از لوپ 30 برابری جواهرسازی استفاده کنید، اما میکروسکوپ هایی با بزرگنمایی 64 توان یا بیشتر برای این کار بهترین هستند. سطوح مرواریدهای واقعی دارای الگوی پرپیچ و خم و ناهموار است. این الگوبرداری کمی شبیه یک نقشه توپوگرافی به نظر می رسد. این مقیاس گذاری میکروسکوپی است که به مرواریدهای واقعی بافت “شن مانند” آنها را می دهد. در مقابل، مرواریدهای تقلبی اغلب دارای سطحی پوشیده از برجستگی های دانه دار و نسبتاً منظم هستند.

راهنمای خرید و انتخاب ساعت

مقایسه مروارید ها با مرواریدهای واقعی و معتبر

اگر مرواریدهایی داشته باشید که می دانید برای مقاصد مقایسه واقعی هستند، همه آزمایش های بالا آسان تر هستند. سعی کنید با یک جواهرساز در مورد امکان مقایسه مرواریدهای خود با مجموعه ای از مرواریدهایی که گواهی واقعی دارند تماس بگیرید. از طرف دیگر، مرواریدهای واقعی یکی از دوستان یا خویشاوندان را برای مقایسه خود قرض بگیرید. در مورد انواع آزمایشاتی که با مرواریدهای واقعی معتبر انجام می دهید از عقل سلیم استفاده کنید. به عنوان مثال، شما نباید آزمایش دندان یا آزمایش اصطکاک را با سنگ های قیمتی دیگران امتحان کنید.

تشخیص مروارید اصل

کمک گرفتن از متخصص برای تشخیص مروارید اصل

مرواریدهای خود را توسط یک متخصص ارزیابی کنید. اگر در تعیین اصالت مروارید خود مشکل دارید، همیشه می توانید مروارید خود را نزد یک جواهرساز معتبر یا گوهرشناس ببرید. این متخصصان ابزار، آموزش و چشم‌های متخصص برای تشخیص واقعی بودن مروارید شما دارند (و اگر واقعی است، کیفیت آن چقدر است). با این حال، این گزینه ها اغلب ارزان نیستند و هزینه بسیار بالایی دارند.

آزمایش رادیوگرافی X برای تشخیص مروارید اصل

این آزمایش، که متخصص ممکن است برای تعیین واقعی بودن یا نبودن مرواریدهای شما انجام دهد، از دستگاه اشعه ایکس استفاده می کند. مرواریدهای واقعی به صورت یک رنگ خاکستری نیمه شفاف در اشعه ایکس نشان داده می شوند در حالی که مروارید های تقلبی روی نگاتیو، سفید یکدست و روی چاپ مثبت سیاه ثابت خواهد بود.

چگونه در استایل مینیمال از جواهرات استفاده کنیم؟

آزمایش انکسارسنج برای تشخیص مروارید اصل

این آزمایش پیشرفته میزان نوری که از مروارید عبور می کند را اندازه گیری می کند تا صحت آن را مشخص کند. مرواریدها معمولاً دارای ضریب شکست بین 1.530 و 1.685 هستند. تفاوت بین این دو مقدار (0.155) را انکسار دوگانه مروارید می نامند که بر شکل ظاهری مروارید در نور تأثیر می گذارد. این ویژگی ها به متخصص می گوید که به احتمال زیاد مروارید واقعی است.

تشخیص مروارید اصل

انجام یک آزمایش واحد برای تشخیص مروارید ها

مراقب باشید که فقط از یک آزمایش برای تأیید مروارید استفاده کنید. هر یک از تست های بالا گاهی اوقات می تواند نتایج نادرستی ایجاد کند. برای اطمینان از نتایج خود، آزمایش های مختلفی را انجام دهید. به عنوان تنها نمونه ای از اینکه چگونه آزمایش های مجزا می توانند گمراه کننده باشند، مرواریدهای واقعی که به طور خاص صیقل داده شده اند می توانند در تست های دندان و اصطکاک بسیار صاف و نرم شوند.

راهنمای انتخاب و خرید دستبند و النگو

اجتناب از آزمایش سوختگی برای مرواریدها

برخی منابع ممکن است توصیه کنند که مرواریدها را در شعله مستقیم نگه دارید تا تشخیص دهید که آیا تقلبی هستند یا خیر. بر اساس این شایعه، مرواریدهای تقلبی می سوزند یا ذوب می شوند، در حالی که مرواریدهای واقعی بی تاثیر خواهند بود اما حقیقت پیچیده تر از این ها است. در حالی که بیشتر مرواریدهای تقلبی در اثر آتش آسیب می بینند، برخی از مرواریدهای واقعی نیز آسیب می بینند. مرواریدهای واقعی که با پوشش بیرونی مصنوعی فرآوری شده‌اند به ویژه در برابر شعله آسیب‌پذیر هستند و می‌توانند پس از چند ثانیه در شعله دچار لک، سوراخ‌های مته‌ای تغییر شکل یافته و درخشش از بین رفته باشند. علاوه بر این، شایان ذکر است که مرواریدها گرما را به خوبی هدایت می کنند و وقتی روی شعله باز گرم می شوند، می توانند بسیار داغ شوند. اگر این آزمایش را انجام دادید، تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از سوختگی بد انجام دهید.

توجه به قیمت مروارید برای تشخیص مروارید اصل

غرایز عقل سلیم در مورد قیمت مروارید را نادیده نگیرید. قیمت یک مروارید واقعی بر اساس اندازه، شکل، رنگ و سایر ویژگی های آن بسیار متفاوت است. با این حال، آنها هرگز کاملاً ارزان نخواهند بود. به عنوان مثال، یک گردنبند ساخته شده از مرواریدهای آب شیرین (ارزان ترین انواع مروارید واقعی) می تواند به راحتی چند صد دلار خرده فروشی شود. اگر فروشنده ای مجموعه ای از مرواریدهای واقعی را به قیمتی دور از تصور می خواهد به شما بفروشد به احتمال زیاد تقلبی است. به عنوان یک قاعده کلی، شما باید مروارید را از جواهر فروشان دارای مجوز، گواهی و خرده فروشان مروارید خریداری کنید. خرید مروارید از فروشندگان خیابانی می تواند یک پیشنهاد خطرناک باشد.

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

غزال درودیان

در وهله ی اول یک معمار اما در کنارش مترجم و کارشناس تولید محتوا هستم. در حال حاضر در مجله مد و زیبایی پیکاک و در زمینه مد، پوشاک و زیبایی براتون می نویسم. امیدوارم مطالب من براتون مفید واقع بشن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا