بهداشت و سلامتحتما بخوانیدنکته های زندگی
موضوعات داغ

روش های بالا بردن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس برای افراد بسیار مهم است و بالا بردن اعتماد به نفس نکاتی دارد که بهتر است همه ی انسان ها بدانند

اگر احساس می کنید به خود شک دارید و عدم اطمینان به خودتان مانع پیشرفت شما می شود، این نکات می تواند به شما کمک کند تا وضعیت روحی خود را تغییر دهید. برای آشنایی با بالا بردن اعتماد به نفس با مجله مد و زیبایی پیکاک همراه شوید.

شناسایی افکار منفی

افکار منفی شما ممکن است اینگونه به نظر برسند: من نمی توانم چنین کاری کنم، مطمئناً شکست خواهم خورد، هیچ کس نمی خواهد حرف های من را بشنود. این صدای درونی شما است که بسیار بدبینانه است و شما را از رسیدن به عزت نفس بالا و اعتماد به نفس بیشتر باز می دارد.

بالا بردن اعتماد به نفس

تبدیل افکار منفی به افکار مثبت

همانطور که به افکار منفی خود توجه و نگاه می کنید سعی کنید آنها را به سمت افکار مثبت سوق دهید. این حرکت می تواند به شکل تأییدیه های مثبت باشد مانند: من قصد دارم آن کار را امتحان کنم، اگر در آن حوزه کار کنم می توانم موفق باشم یا مردم همیشه به من گوش خواهند داد. سعی کنید برای بالا بردن اعتماد به نفس خود با چند فکر مثبت روز خود را آغاز کنید.

بالا بردن اعتماد به نفس و تمرکز روی افکار مثبت

در نهایت، به افکار مثبت بیشتر از افکار منفی، فضای مغزی بدهید. هرچه بیشتر با افکار منفی خود مقابله کنید، فضای مغزی شما سرشار از افکار مثبت می شوند.

بیشتر بخوانید: مراقبت از پوست در چهل سالگی

روابط مفید و تاثیر ان در بالا بردن اعتماد به نفس

سعی کنید با نزدیکان خود چه خانواده و چه دوستان، ارتباط دوستانه و نزدیک برقرار کنید. علاوه بر این، از افراد یا چیزهایی که باعث می شوند احساس بدی داشته باشید دوری کنید. به طور مثال شخصی که به او دوست می گویید و احساس نزدیکی با او دارید، اگر دائماً اظهارات منفی کند یا از شما انتقاد کند، ممکن است در شما احساس بدی ایجاد کند. حتی اعضای خانواده شما دائما به شما درباره مسائل خرده می گیرند یا انتقاد می کنند می توانند برای اعتماد به نفس شما مخرب باشند. همانطور که نگرش مثبت خود را پرورش می دهید و برای رسیدن به اهداف خود قدم بر می دارید، ممکن است بعضی افراد مانع پیشرفت شما شوند. تا آنجا که ممکن است ارتباط خود را با این دسته از افراد محدود کنید. کمی وقت بگذارید و فکر کنید که واقعاً کدام یک از افراد در زندگی شما احساس خوبی به شما می دهند. برای خودتان هدف گذاری کنید و با افرادی که به شما حمایت و نشاط می بخشند وقت بگذرانید.

بالا بردن اعتماد به نفس

بالا بردن اعتماد به نفس با حذف  یادآوری های منفی

از وقت گذرانی در کنار وسائل یا مکان هایی که باعث می شوند احساس بدی نسبت به خود داشته باشید خودداری کنید. این موارد ممکن است یادآوری هایی از گذشته یا مکانهای خاصی باشند. اگرچه ممکن است نتوانید از شر تمامی منابع منفی در زندگی خود خلاص شوید اما مطمئناً می توانید به این فکر کنید که چگونه این موارد را در زندگی خود کم کنید. توجه به این موارد  کمک زیادی به بالا بردن اعتماد به نفس شما می کند. سعی کنید بنشینید و به همه چیزهایی که باعث پایین آمدن اعتماد به نفس شما می شوند خوب فکر کنید. دوستان، شغل، وضعیت زندگی و تمامی موارد موجود در زندگی خود را کاملا بررسی کنید

شناسایی و پرورش استعدادها

 هر فردی در زمینه ی خاصی مهارت و استعداد دارد، بنابراین سعی کنید مواردی را که در آن استعداد دارید کشف کنید و سپس بر روی استعدادهای خود تمرکز کنید. اجازه دهید که به استعدادهای خود افتخار کنید. سعی کنید خودتان را بیان کنید. شما می توانید از طریق هنر، موسیقی، نوشتن یا رقص خودتان را بیان کنید. چیزی را که از آن لذت می برید پیدا کنید و استعدادی را پرورش دهید که به آن علاقه دارید و آن را با عشق جلو ببرید. افزودن انواع علایق یا سرگرمی ها به زندگی نه تنها اعتماد به نفس شما را بالا می برد بلکه باعث پیدا کردن دوستانی با افکار مثبت سمی شود. هنگامی که به دنبال علاقه و استعداد خود می روید، نه تنها باعث درمان شما می شود بلکه احساس بی نظیری به شما دست می دهد و همه ای موارد به بالا رفتن اعتماد به نفس شما کمک کند.

بالا بردن اعتماد به نفس

به خودتان افتخار کنید

سعی کنید به خودتان افتخار کنید. نه تنها باید به استعدادها یا مهارتهای خود ا افتخار کنید بلکه باید به مواردی که شخصیت شما را پرورش میدهد نیز فکر کنید. این موارد می تواند حس شوخ طبعی، احساس ترحم، مهارت گوش دادن یا توانایی کنار آمدن در شرایط استرس زا باشد. شاید فکر کنید که در شخصیت شما چیزی وجود ندارد که قابل تحسین باشد اما اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که ویژگی های قابل تحسین زیادی دارید. سعی کنید نکات مثبت خود را با یادداشت و روی آنها تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید: 16 استایل جذاب با پالتوی تدی

تعریف و تمجید

 بسیاری از افراد با اعتماد به نفس پایین با تعریف و تمجید مشکل دارند. آنها تصور می کنند شخصی که از آنها تعریف و تمجید می کند یا اشتباه می کند یا دروغ می گوید. اگر کسی از شما تعریف و تمجید کرد سعی کنید پاسخی مثبت دهید. به طور مثال گفتن متشکرم و لبخند زدن به خوبی کار می کند. به شخصی که تعارف می کند نشان دهید که واقعاً از او قدردانی می کنید و تلاش کنید تا تعریف قلبی او را واقعاً درک کرده و بپذیرید. می توانید تعریف کردن را به لیست ویژگی های مثبت خود بیفزایید و از آن برای تقویت اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

بالا بردن اعتماد به نفس

ارتباط لبخند زدن با اعتماد به نفس

سعی کنید به آینه نگاه کنید و لبخند بزنید. مطالعاتی پیرامون “نظریه بازخورد صورت” حاکی از این است که  صورت شما در واقع می توانند مغز شما را به کم شدن یا تشدید برخی احساسات ترغیب کنند. بنابراین با نگاه کردن به آینه و هر روز لبخند زدن، ممکن است در طولانی مدت احساس شادی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. این رفتار به شما کمک می کند تا نسبت به ظاهر خود نیز احساس رضایت بیشتری داشته باشید. معمولا تمامی افراد وقتی به آنها لبخند می زنید به شما پاسخ خوب و مثبتی می دهند، بنابراین علاوه بر اینکه با لبخند زدن احساس خوشبختی می کنید، به دلیل بازخوردی که از افراد دیگر نیز می گیرید ممکن است باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید شلوار یوگا

بالا بردن اعتماد به نفس و مقابله با ترس ها

 ممکن است فکر کنید افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند هرگز از چیزی نمی ترسند. این تفکر اصلا درست نیست. ترس در دسته های مختلفی گذاشته می شود. شاید فردی از صحبت کردن در برابر جمعی بزرگ بترسد، فردی برای اینکه خود را به شخصی که نمی شناسد معرفی کند بترسد یا فردی بخواهد از رئیس خود مبلغی پول دریافت کند احساس ترس کند. به طور کلی وقتی بتوانید با آنچه که از آن می ترسید مقابله کنید، اعتماد به نفس پیدا کرده و بلافاصله احساس رضایت می کنید. سعی کنید کودکی را در نظر بگیرید که راه رفتن را یاد می گیرد. به طور کلی احتمالات زیادی در انتظار او می باشد. کودک می ترسد که با برداشتن اولین قدم  زمین بخورد. هنگامی که او بر ترس خود قلبه کرده و شروع به راه رفتن می کند، لبخندی بزرگ صورت او را می پوشاند. این دقیقا خود شما هستید. هنگامی که بتوانید ترس های خود را پشت سر بگذارید موفق می شوید.

صبور بودن

سعی کنید با خود صبور باشید. به دست آوردن اعتماد به نفس یک شبه اتفاق نمی افتد. این اتفاق طبیعی است که یک شبه و سریع هدف و آرزوی خود را برآورده نکنید. شما می توانید در این زمینه مطالعه و تحقیق کنید . به طور کلی اعتماد به نفس باید هر چند وقت یکبار پرورش یافته و رشد کند. به عنوان مثال، شاید شما از رئیس خود درخواست افزایش حقوق کنید و او جواب منفی به شما بدهد. شما می توانید در مورد این رفتار تأمل کنید.

بالا بردن اعتماد به نفس

بالا بردن اعتماد به نفس و حفظ تعادل

سعی کنید برای حفظ تعادل تلاش کنید. مانند هر مسئله ی دیگری در زندگی، اعتماد به نفس نیز باید دارای تعادل باشد. اعتماد به نفس کم می تواند شما را از رسیدن به اهداف و احساس خوب نسبت به خود باز دارد. از طرف دیگر اعتماد به نفس کاذب و زیاد از حد نیز می تواند اثرات مخربی در شما ایجاد کند.

مقایسه کردن زندگی خود با دیگران

سعی کنید از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید. اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، باید روی بهبود زندگی خود به سمتی بهتر تمرکز کنید.  از تقلید کردن زندگی دیگران دست بردارید. به عنوان مثال سعی نکنید زندگی خود را شبیه بهترین دوست خود، برادر بزرگتر یا مانند افراد مشهور دیگری که در تلویزیون می بینید  کنید. این نکته را بدانید که همیشه شخصی زیبا، باهوش و ثروتمندتر از شما در این دنیا وجود خواهد داشت و بلعکس افرادی وجود دارند که از جذابیت، هوش و ثروت کمتری نسبت به شما برخوردارند. پس سعی کنید دست از مقایسه کردن خود و زندگیتان با دیگران دست بردارید و تمرکز خود را روی پیشرفت و رویاهای خودتان بگذارید.

فضای مجازی

به طور کلی ممکن است  به این باور رسیده باشید که بقیه افراد از شما از هر نظر بهتر هستند. با این حال در پایان روز، نکته ی مهم این است که از استانداردهای خود راضی باشید. علاوه بر این، مطالعاتی در این زمینه نشان داده است که گذراندن وقت در شبکه های اجتماعی، اغلب مردم را تشویق می کند تا خود را با دیگران مقایسه کنند. از آنجا که تمامی افراد تمایل دارند فقط لحظه های خوب خود را در فضای مجازی منتشر کنند، شما فکر می کنید که زندگی آن ها از زندگی شما فوق العاده تر است. این تفکر به هیچ عنوان درست نیست و همه ی انسان ها در زندگی خود فراز و نشیب دارند.

بالا بردن اعتماد به نفس

بالا بردن اعتماد به نفس و احساس نا امنی

مسائلی که باعث ایجاد حس ناامنی و شرمندگی در شما می شوند را بشناسید. سعی کنید به صدای پشت ذهن خود گوش دهید و دقت کنید که چه چیزی باعث ناراحتی و شرمندگی شما از خودتان می شود. این ناراحتی و شرمندگی می تواند ریشه در گذشته داشته باشد. به طور مثال داشتن آکنه در نوجوانی، تمسخر توسط دوستان در مدرسه و …  می تواند باعث ایجاد اثری منفی شده باشد. هر آنچه باعث می شود شما احساس نا امنی، شرمندگی یا نارضایتی کنید را شناسایی کنید و روی آن اسم بگذارید و روی کاغذ یادداشت کنید. سپس می توانید این یادداشت ها را پاره کرده یا بسوزانید و احساس رضایت را در خود ایجاد کنید. این تمرین برای سرکوب کردن احساسات شما نیست. این تمرین به این منظور است که شما از مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می کنید آگاه شوید و بتوانید به راحتی از آن ها عبور کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید طلا و جواهر

اشتباهات در زندگی

سعی کنید از اشتباهات خود درس گرفته و خود را ببخشید. به یاد داشته باشید که در این دنیا هیچ کس کامل نیست. حتی با اعتماد به نفس ترین افراد نیز اشتباهات فراوان و ترس هایی در زندگی خود دارند. همه ی ما در برهه ای از زندگی خود، ممکن است احساس کنیم که چیزی کم داریم و احساس نا امنی کنیم. بهتر است یاد بگیریم که زندگی پر از دست اندازهای کوچک و بزرگ است و ما باید یاد بگیریم که با آرامش از آن ها عبور کنیم. به عبارت دیگر مشکلات و اشتباهات ما ماندگار نیستند. اگر اشتباهی مرتکب شده اید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که متوجه آن بشوید، عذرخواهی کنید و سعی کنید دیگر آن اشتباه را انجام ندهید.

چرخش اشتباه ذهنی

 اجازه ندهید یک چرخش اشتباه ذهنی باعث شود شما فکر کنید که آنچه برای رسیدن به آرزوهایتان لازم است را ندارید. به طور مثال فکر نکنید شاید شما دوست پسر یا دوست دختر خوبی نبودید که رابطه شما به پایان رسیده است و تمامی مشکلات از شما بوده است. سعی کنید تمامی مشکلات را تقصیر خود نیندازید.

بالا بردن اعتماد به نفس

بالا بردن اعتماد به نفس و کمال گرایی

سعی کنید از کمال گرایی دوری کنید. کمال گرایی شما را فلج می کند و شما را از رسیدن به اهداف باز می دارد. فکر نکنید همیشه همه ی کارها باید به طور کامل و بی نقص انجام شوند زیرا اینگونه هیچوقتا از خود یا شرایط خود راضی نخواهید بود. در عوض، به جای اینکه بخواهید همه چیز کاملاً عالی باشد، یاد بگیرید که به یک کار انجام شده و بی نقص خود افتخار کنید.

بالا بردن اعتماد به نفس با سپاسگزاری

سعی کنید سپاسگزار بودن را تمرین کنید. غالباً ریشه عدم امنیت و عدم اعتماد به نفس در افراد احساس کمبود در زندگی است. این کمبود می تواند عاطفی، مادی و … باشد. با سپاسگزاری و قدردانی ازهرآنچه که دارید، می توانید با احساس نارضایتی مبارزه کنید. یافتن آرامش درونی همراه با سپاسگزاری برای بالا رفتن اعتماد به نفس شما معجزه می کند. کمی وقت بگذارید واز داشته های خود، اعم از دوستان تا سلامتی خود فکر کنید. بنشینید و یک لیست از چیزهایی که در زندگی خود دارید تهیه کنید  و تمام مواردی را که به خاطر آنها سپاسگزار هستید را یادداشت کنید. سعی کنید هر روز آن را بخوانید و حداقل هفته ای یک بار به آن مطلبی اضافه کنید. این تمرین ذهن شما را مثبت و قدرتمندتر می کند.

روش های مراقبت از خود

سعی کنید مراقب خودتان باشید. مراحل کوچک بسیاری برای مراقبت از خود وجود دارند. به طور مثال این مراحل شامل مواردی مانند حفظ نظافت شخصی با استحمام منظم، مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و خوردن غذای خوشمزه و سالم است. مراقبت از خود همچنین به معنای اختصاص وقت برای خودتان نیز می باشد. حتی وقتی که خیلی شلوغ و پر مشغله هستید سعی کنید خود را فراموش نکنید. ممکن است به نظرتان مهم نباشد اما وقتی از نیازهای اساسی خود مراقبت می کنید، به بالا رفتن اعتماد به نفس خود کمک می کنید.

بالا بردن اعتماد به نفس

رابطه بالا بردن اعتماد به نفس واهمیت به ظاهر

سعی کنید به ظاهر خود اهمیت دهید. برای بالا بردن اعتماد به نفس خود لازم نیست که مانند برد پیت یا آنجلینا جولی به نظر برسید. اگر می خواهید در مورد شخصیت و ظاهر خود احساس بهتری داشته باشید، با دوش گرفتن روزانه، مسواک زدن، پوشیدن لباس های تمیز، خوش رنگ و متناسب با نوع استایل و… می توانید به خواسته ی خود برسید. این به این معنا نیست که ظاهر یا پوشش افراد صرفا باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند، اما تلاش برای توجه به ظاهر می تواند به افراد در این زمینه کمک کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید شلوار مام استایل

رابطه ورزش کردن و اعتماد به نفس

شما می توانید به طور منظم ورزش کنید. بخشی از مراقبت هایی که می توانید در رابطه به خود انجام دهید ورزش کردن است. ورزش کردن برای شخصی ممکن است به معنای پیاده روی کردن در بیرون از خانه و برای شخص دیگری ممکن است به معنای دوچرخه سواری باشد. سعی کنید هر ورزشی را که دوست دارید انتخاب کنید و روزانه انجام دهید. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که ورزش کردن برای داشتن نگرشی مثبت در زندگی ضروری است و به طور کلی ورزش کردن به بالا رفتن اعتماد به نفس شما کمک می کند.

بالا بردن اعتماد به نفس

داشتن خواب کافی

خوب کافی بسیار روی رفتار شما تاثیر می گذارد. داشتن 7 تا 9 ساعت خواب آرام شبانه می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری در زندگی داشته باشید. خواب کافی می تواند به شما کمک کند تا نگرش مثبت و انرژی بیشتری داشته باشید. خواب کافی همچنین به شما کمک می کند احساسات خود را کنترل کنید و به طور موثرتری با استرس کنار بیایید.

ارتباط بالا بردن اعتماد به نفس با تعیین اهداف

سعی کنید اهداف کوچک و قابل دستیابی تعیین کنید. معمولا انسان ها اهدافی غیرواقعی یا غیرقابل دستیابی را برای خود تعیین می کنند و آن ها را نیمه رها کرده یا هرگز شروع نمی کنند. این رفتار یک مانع واقعی برای بالا بردن اعتماد به نفس است. سعی کنید در ابتدا اهداف کوچکی را برای خود انتخاب کنید تا به هدف های بزرگتر دست یابید. تصور کنید که می خواهید در یک مسابقه ی دو ماراتن شرکت کنید اما نگران هستید که نتوانید پیروز شوید. شما هدف گذاری می کنید و سعی می کنید روزانه مقدار مشخصی را به دوییدن اختصاص می دهید تا برای مسابقه آماده شوید. به عنوان مثال، اگر میز کار آشفته ای دارید، شاید فکر کردن در مورد تمیز کردن میز کار بیش از حد طاقت فرسا باشد. در این مرحله شما هدف گذاری کرده و کار را با برداشتن کتاب ها و قرار دادن آنها در قفسه کتاب شروع می کنید. مرتب سازی وسائل دیگر در مرحله بعدی، حرکت به سمت هدف و تمیز شدن میز کار شما می باشد.

بالا بردن اعتماد به نفس

تمایل به تغییر

ممکن است موارد یا نکاتی مانند قد و رنگ مو را مورد خودتان دوست نداشته باشید که به سادگی می توانید آن ها را تغییر دهید. با این حال ممکن است موارد زیادی وجود داشته باشد که شما آنها را نقطه ضعف بدانید که می توانید با تلاش زیاد این افکار را برطرف کنید. سعی کنید خیلی به خودتان سخت نگیرید و سعی نکنید همه چیز را تغییر دهید. به این باور برسید که شما عالی هستید. سعی کنید یک دفتر درست کنید و در آن از پیشرفت های خود بنویسید. این حرکت می تواند تفاوت زیادی در شما ایجاد کند. این رفتار به برداشتن قدم های بزرگتر در زندگی و بالا بردن اعتماد به نفس شما کمک می کند.

بیشتر بخوانید: آموزش ست کردن کت و شلوار خاکستری با کفش قهوه ای

رابطه کمک به دیگران و بالا بردن اعتماد به نفس

به دنبال کمک کردن به دیگران باشید. وقتی شما با افراد پیرامون خود مهربان هستید و در زندگی دیگران تغییر مثبتی ایجاد می کنید به طور مثال حتی اگر فقط با شخصی که صبح قهوه برای شما سرو می کند مهربان باشید، باعث افزایش انرژی مثبت در شما شده و اعتماد به نفس شما تقویت می شود. سعی کنید کمک به دیگران را در برنامه هفتگی خود قرار دهید. به طور مثال به خواهر یا برادر کوچک خود را در یادگیری درس ها کمک کنید. کمک کردن نه تنها دیگران را خوشحال می کند، بلکه باعث ایجاد رضایت و اعتماد به نفس در شما می شود. لازم نیست حتما به شخصی در جامعه کمک کنید تا مزایای کمک کردن به دیگران را احساس کنید. گاهی اوقات، یکی از نزدیکان شما مانند مادر یا بهترین دوست شما، بیش تر از هر کس به کمک شما نیاز دارد.

ترانه جلیلی

ترانه جلیلی هستم؛ ۲۷ سالمه و رشته ی اصلیم گرافیک بوده و در واقع گرافیستم. اما در حال حاضر در مجله پیکاک مشغول به آماده کرن مقاله هایی در زمینه جذاب مد، پوشاک و زیبایی هستم و امیدوارم که از خوندن مقاله های من لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا