بهداشت و سلامتحتما بخوانیدزیبایی پوستنکات آموزشینکته های زندگی
موضوعات داغ

روتین پوست خشک و حساس

داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس بسیار مهم و قابل اهمیت است و بهتر است که به نکات آن توجه شود

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که پوست خشک و حساسی دارند، به احتمال زیاد در طول زندگی خود مواردی مانند قرمزی، سوزش، خارش یا پوسته پوسته شدن را تجربه کرده اید. استفاده از روتین مناسب برای پوست خشک و حساس می تواند کمی سخت و طاقت فرسا به نظر برسد زیرا این پوست ها بسیار حساس و آسیب پذیر می باشند. شما می توانید از روش های مختلفی برای مراقبت از پوست خود که فاقد مواد شیمیایی هستند و می توانند از واکنش های آلرژیک و بثورات تحریک کننده جلوگیری کنند استفاده کنید. اگر پوست شما دارای واکنش های آلرژیک است بهتر است قبل از اقدام به استفاده از روش های خانگی با پزشک خود مشورت کنید. برای آشنایی با روش های داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس با مجله مد و زیبایی پیکاک همراه شوید.

روش های داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس

روتین پوست خشک و حساس و استفاده از محصولات غیر عطری

برای کاهش تحریک پذیری پوست خود سعی کنید به دنبال محصولات بدون عطر باشید. اگر شما پوست حساسی دارید، یکی از اولین و مهمترین نکاتی که باید به آن دقت کنید استفاده از محصولاتی است که بدون بو و غیر عطری می باشند زیرا محصولات دارای بو و عطری باعث واکنش های آلرژیک پوستی می شوند. به طور کلی محصولات فاقد بو و عطر طبیعی تر می باشند زیرا داخل این محصولات از مواد شیمیایی برای ایجاد بو استفاده نشده است. سعی کنید به دنبال محصولاتی که مخصوص پوست حساس  و یا دارای برچسب تست آلرژی هستند باشید.

بیشتر بخوانید: ترفندهای حفظ زیبایی طبیعی پوست

روش های داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساساستفاده از محصولات کرمی

اگر پوست شما خشک و حساس می باشد بهتر است از محصولات کرمی به جای لوسیون یا ژل ها استفاده کنید. محصولات کرمی معمولاً برای پوست های حساس بهتر هستند. این محصولات معمولاً فاقد عطر بوده و تحریک پذیری کمتری نیز دارند. به طور کلی سعی کنید  به دنبال مرطوب کننده ها و پاک کننده هایی که پایه ی آن ها کرمی است باشید.

روش های داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس

روتین پوست خشک و حساس و عدم استفاده از تونر

برای داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس از مصرف تونر خودداری کنید. استفده از تونر برای این گروه باعث تحریک پذیری پوست می شود. اگر پوست حساسی دارید، از این محصولات استفاده نکنید زیرا باعث بروز واکنش های منفی پوستی و آلژی می شوند. تونرها اغلب خشن هستند و ممکن است حاوی موادی باشند که می توانند پوست شما را خشک یا تحریک پذیر کنند.

بیشتر بخوانید: فواید خیار برای پوست و زیبایی

استفاده از لوازم آرایشی مناسب و اهمیت به تاریخ انقضای محصولات

سعی کنید لوازم آرایشی را انتخاب کنید که فاقد رنگ و مواد نگهدارنده باشد. شما هر زمان که دوست داشته باشید می توانید با پوست خشک و حساس خود آرایش کنید، اما باید مراقب محصولاتی که انتخاب می کنید باشید. به طور مثال از مصرف ریمل های ضد آب خودداری کنید زیرا پاک کردن این ریمل ها بسیار دشوار است و اغلب به محصولات پاک کننده قوی برای تمیز کردن احتیاج می شود. بهتر است از خط چشم های مدادی به جای خط چشم مایع استفاده کنید. در فرمول خط چشم های مایع معمولاً از لاتکس استفاده می شود و این ماده بسیار حساسیت زا و برای پوست حساس بسیار مضر است. مواد آرایشی قدیمی و تاریخ گذشته را دور بیندازید. مواد آرایشی منقضی شده می توانند منبع باکتری باشند. معمولا تاریخ انقضای ریمل و خط چشم مایع 3 ماه، کرم پودر های مایع و سایه چشم های کرمی 6 ماه، سایه چشم و لوازم پودری 2 سال می باشد.

روش های داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس

اهمیت تست کردن محصولات قبل از استفاده

به طور کلی سعی کنید محصولات را قبل از استفاده، بر روی گردن یا قسمتی از مچ دست خود آزمایش کنید. 48 تا 72 ساعت پس از تست محصول منتظر بمانید و تورم، خارش یا سوزش در آن ناحیه یا اطراف آن را بررسی کنید. اگر پس از گذشت زمان ذکزر شده پوست شما هیچ واکنشی به محصول مورد نظر نشان نداد، می توانید با خیال راحت از آن محصول استفاده کنید. موادی مانند الکل، فندق افسونگر، روغن اکالیپتوس، روغن نعناع فلفلی می توانند برای پوست های حساس تحریک کننده باشند و باعث بروز آلرژی یا واکنش های پوستی  شوند.

بیشتر بخوانید: روش های کشیدن خط چشم

شست و شوی صورت با آب و استفاده از محلول های پاک کننده

برای داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس سعی کنید صورت خود را روزانه با آب ولرم بشویید. به یاد داشته باشید که لازم نیست در طول روز از شوینده های مختلف برای شست و شوی صورت خود استفاده کنید و بهتر است فقط از آب ولرم استفاده کنید. آب بسیار گرم و داغ ممکن است پوست های حساس را سوزانده و خشک کند و آب سرد می تواند منافذ پوست شما را بسته و از وارد شدن آلودگی به منافذ پوست جلوگیری کند. شما می توانید از محلول های پاک کننده مناسب برای پوست های خشک و حساس استفاده کنید. شما می توانید هنگامی که می خواهید آرایش خود را پاک کنید از این محلول ها استفاده کرده و سپس با آب صورت خود را شست و شو دهید. برای شستن صورت خود پس از استفاده از محلول های پاک کننده، به صورت یک دست به صورت خود آب بپاشید و با کمک دستانتان صورت خود را پاک کنید. در انتها به آرامی با حوله ای نرم صورت خود را خشک کنید.

روش های داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس

روتین پوست خشک و حساس و استفاده از لایه بردار های ملایم

سعی کنید هفته ای یک بار پوست خود را لایه برداری کنید. اگر شما پوست خشک و حساسی دارید از لایه بردار های ملایم طبیعی مانند جوش شیرین یا قهوه استفاده کنید. شما می توانید از این لایه بردار های ملایم هفته یک بار یا در صورت بروز خشکی دو هفته یکبار استفاده کنید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست سعی کنید بیش از حد لایه برداری نکنید. لایه برداری بیش از حد می تواند منجر به بروز آکنه یا اگزوما شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت از پوست با روش های خانگی

استفاده از روغن های مخصوص یا کرم های مرطوب کننده

برای داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس سعی کنید هر روز صورت خود را با روغن های مخصوص یا کرم های مرطوب کننده آبرسانی کنید. اگر از داروهای درمانی و پوستی استفاده می کنید، از مرطوب کننده های مخصوص پوست های حساس استفاده کنید. به یاد داشته باشید که قبل از شروع به استفاده از محصولات مورد نظر تست کردن آن ها را فراموش نکنید.

روش های داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس

استفاده از کرم ضد افتاب

کرم ضد آفتاب را در روتین پوستی خود قرار دهید. سعی کنید روزانه از کرم ضد آفتاب مخصوص پوست خشک و حساس غیر عطری استفاده کنید کنید. پس از مرطوب کردن صورت، استفاده از ضد آفتاب بسیار ضروری می باشد. سعی کنید چه در داخل خانه هستید و چه در خارج خانه از ضد آفتاب استفاده کنید. از ضد آفتاب های طبیعی با ترکیبات ساده استفاده کنید تا در معرض واکنش های آلرژیک قرار نگیرید.

چگونه با آرایش جوانتر به نظر برسیم؟

جلوگیری از چین و چروک پوستی با رعایت چندین نکته

از انجام فعالیت هایی که باعث ایجاد چین و چروک پوست شما می شوند دوری کنید. مواردی مانند استرس، استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض آفتاب و رژیم غذایی نامناسب می تواند باعث ایجاد چین و چروک شود. سعی کنید سطح استرس خود را کنترل کنید، یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید، سیگار را کنار بگذارید و هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. شما باید هر روز پوست خود را مرطوب نگه دارید و  قابلیت ارتجاعی پوست خود را حفظ کنید. خوراکی هایی مانند زغال اخته، اسفناج، مغزها، فندق ، فلفل دلمه ای، پاپایا، کلم بروکلی، هویج و چای سبز همگی حاوی آنتی اکسیدان بسیار زیادی هستند که می توانند به جوان سازی پوست شما کمک کنند. اگر داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس به شما کمکی نمی کند بهتر است با متخصص پوست خود صحبت کنید. در نظر داشته باشید حالی که روتین مناسب پوستی مشکلات عمده شما را درمان نمی کند، اما به شما کمک می کند تا خارش و  تحریک پذیری پوست شما کاهش پیدا کند.

روش های داشتن روتین مناسب برای پوست خشک و حساس

 روتین  پوست خشک و حساس و اهمیت مراجعه به متخصص پوست

بهتر است قبل از استفاده از محصولات  قوی پوستی، از یک متخصص پوست مشورت بگیرید. برخی از محصولات مراقبت از پوست، حتی اگر از مواد طبیعی ساخته شده باشند، می توانند باعث واکنش پوستی حساس و ایجاد حساسیت شوند. به طور کلی متخصصین پوست به شما کمک می کنند تا محصول مناسب برای پوست خود را تهیه کنید. این متخصصین، پوست شما را کاملا بررسی می کنند و با توجه به تایپ پوستی شما محصولات مناسب و بی ضرر را به شما معرفی کنند. شاید فکر کنید این کار برای شما هزینه ساز است اما در حقیقت دریافت مشاوره از متخصص پوست می تواند در طولانی مدت در هزینه های  شما صرفه جویی کند زیرا به شما کمک می کند تا از خرید محصولاتی که برای شما مناسب نیست جلوگیری کنید و پولتان را برای محصولات نا مناسب خرج نکنید. در صورت مصرف کرم یا محصول پوستی و بروز واکنش آلرژیک، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگرچه استفاده از محصولات طبیعی و غیر شیمیایی باعث تحریک و بروز واکنش آلرژیک نمی شوند، اما ممکن است به یک محصول تجاری یا … واکنش آلرژیک داشته باشید. از آنجا که پوست شما خشک و حساس است  بیشتر مستعد واکنش است و به همین دلیل باید بسیار مراقب باشید. به طور کلی سعی کنید در صورت بروز علائمی مانند جوش، خشکی شدید، خارش و تورم فورا به پزشک مراجعه کنید.

رفع پوسته پوسته شدن پوست

از پوست شما پوسته پوسته شده است سعی کنید از آن مراقبت کنید. به طور کلی پوسته پوسته شدن پوست نگران کننده نیست اما در صورت ادامه دار و گسترده شدن این مشکل، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پوسته پوسته شدن پوست ممکن است در اثر خشکی، آلودگی و … بروز دهد. در صورت درمان نشدن با روش های خانگی، پزشک شما ممکن است بتواند با کرم های موضعی مخصوص به شما کمک کند تا مشکل پوستی شما برطرف شود.

ترانه جلیلی

ترانه جلیلی هستم؛ ۲۷ سالمه و رشته ی اصلیم گرافیک بوده و در واقع گرافیستم. اما در حال حاضر در مجله پیکاک مشغول به آماده کرن مقاله هایی در زمینه جذاب مد، پوشاک و زیبایی هستم و امیدوارم که از خوندن مقاله های من لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا