حتما بخوانیدراهنمای خریدلباس و پوشاکنکته های زندگی
موضوعات داغ

تشخیص کیفیت لباس با چند ترفند ساده

ترفندهایی که می توانید با استفاده از آنها کیفیت لباس ها را بسنجید

خرید کردن و تشخیص کیفیت لباس اغلب می تواند برای افراد تجربه ای طاقت فرسا و سخت باشد. در حالی که امروزه گزینه های زیادی برای انتخاب لباس وجود دارد اما بسیاری از لباس ها کیفیت نسبتاً کم وغیر قابل قبولی دارند. خوشبختانه امروزه روش های مختلفی وجود دارد تا شما بتوانید در تشخیص کیفیت لباس بهترعمل کنید. با بررسی دقیق پارچه و لمس آن، نوع دوخت، ترکیب و فرم لباس، می توانید در تشخیص کیفیت لباس کمک بگیرید. برای آشنایی با روش های تشخیص کیفیت لباس با مجله مد و زیبایی پیکاک همراه شوید.

تشخیص کیفیت لباس

تشخیص کیفیت لباس از نظر کیفیت مواد مصرفی

الیاف طبیعی و مصنوعی

سعی کنید ازلباس هایی که از الیاف طبیعی در آن ها به کار برده شده است استفاده کنید . لباس هایی که کیفیت بالایی دارند اغلب از الیاف طبیعی تهیه شده اند. به طور کلی الیاف طبیعی گران تر از الیاف غیر طبیعی و مصنوعی هستند و همچنین طول عمر بیشتری نسبت به سایر پارچه ها دارند. در نهایت، الیافی که در لباس مورد نظر استفاده شده است در تشخیص کیفیت لباس به شما کمک بسیاری می کند. لباس هایی که از کیفیت بالایی برخوردارند اغلب از پشم، پنبه، ترمه و ابریشم تهیه می شوند. برای اطمینان از نرمی پارچه و کیفیت لباس، آن را با دستان خود لمس کنید و به دوخت و برش لباس نیز دقت کنید. اگر در لباسی الیاف طبیعی و مصنوعی با هم ترکیب شده باشد و نسبت الیاف مصنوعی بسیار کمتر از الیاف طبیعی باشد آن لباس کیفیت مورد قبولی خواهد داشت. به طور کلی لباس هایی که از ترکیب الیاف مصنوعی و طبیعی تولید می شوند از لحاظ ظاهری فرم و زیبایی بیشتری دارند به شرطی که الیاف مصنوعی به کار رفته در آن بسیار کم باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای ست کردن یقه اسکی

سعی کنید از خریدن لباس هایی که از الیاف مصنوعی تهیه شده اند صرف نظر کنید. لباس هایی که از الیاف مصنوعی تهیه می شوند بسیار ارزان قیمت هستند اما متاسفانه از کیفیت بسیار پایینی برخوردارند و طول عمر کمتری نسبت به الیاف طبیعی دارند.  امروزه بسیاری از تولید کننده ها برای ارزان بودن الیاف مصنوعی از آن ها استفاده می کنند و ظاهرا قیمت پایین برایشان مهم تر از کیفیت مطلوب و بالا است. بنابراین، باید مراقب الیاف مصنوعی باشید. یکی از راه های تشخیص کیفیت لباس شناخت کامل این الیاف و پارچه ها می باشد.

تشخیص کیفیت لباس

پارچه های پلی استر و اکریلیک

پارچه های پلی استر و اکریلیک فوق العاده ارزان هستند و کیفیت آن ها نیز بسیار پایین می باشد. به عنوان مثال، لباس هایی که بیش از 50٪  پارچه اکریلیک دارند، کیفیت و دوام بالایی نخواهند داشت. پس یکی از راه های تشخیص کیفیت لباس شناخت این پارچه ها می باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید زیورآلات بر اساس فرم صورت

بررسی زیپ و دکمه

مواد استفاده شده در دکمه، زیپ و سایر لوازم جانبی درلباس می تواند چیزهای زیادی در مورد تشخیص کیفیت لباس به شما بگوید. استفاده از قطعات پلاستیکی در دکمه یا زیپ یکی ازنکات اصلی پایین بودن کیفت لباس می باشد زیرا اصولا قطعات پلاستیکی ارزان هستند و همچنین کیفیت مطلوبی ندارند. زیپ ها و دکمه هایی از جنس فلز و چوب کیفیت بالاتری نسبت به پلاستیک دارند و قیمت آن ها نیز بالاتر می باشد. به طور کلی سعی کنید لباس هایی را انتخاب کنید که زیپ و دکمه های مقاوم و با کیفیتی داشته باشند. پس برای تشخیص کیفیت لباس بررسی زیپ و دکمه را فراموش نکنید.

تشخیص کیفیت لباس

تشخیص کیفیت لباس از نظر کمیت مواد مصرفی

بررسی ضخامت واستحکام پارچه

ضخامت و استحکام پارچه و لباس نیز نشان دهنده کیفیت بالا و یکی از راه های تشخیص کیفیت لباس می باشد. لباس هایی که با پارچه هایی مستحکم تولید می شوند، به طور معمول لباس هایی با کیفیت و راحت می باشند. همچنین طول عمر این لباس ها بالا است. برای تشخیص ضخامت واستحکام پارچه چند روش وجود دارد که به آن می پردازیم:  لباس را به سمت بالا و رو به نور نگه دارید و ببینید آیا نور زیادی به آن نفوذ و عبور می کند یا خیر، اگر نور زیادی نفوذ و عبور کرد به این معناست که ضخامت واستحکام پارچه کم می باشد. لباس را در دستان خود بگیرید، آن را لمس کنید و مقداری بکشید و وزن لباس را با لباسی مشابه که از کیفیت آن مطمئن هستید بسنجید. اگر وزن لباس کمتر از لباس مشابه که گفته بودیم باشد یعنی لباس از ضخامت واستحکام  کمی برخوردار است. پس دانستن این موارد نیز به تشخیص کیفیت لباس کمک میکند.

بیشتر بخوانید: روش های بالابردن ماندگاری لباس

دکمه های یدک در لباس

لباس هایی که دارای دکمه هستند اگر از کیفیت بالایی برخوردار باشند معمولا یک یا دو عدد دکمه یدک توسط تولید کننده درون آن ها قرار داده می شود. پس همیشه لباس مورد نظر را بررسی کنید و سعی کنید دکمه های یدک را پیدا کنید. هنگام خرید لباس به محل قرار گیری دکمه ها نیز دقت کنید به عنوان مثال ، یقه، آستین، جلوی لباس و .. معمولا دارای تعدادی دکمه هستند و با برسسی این نواحی می توانید از بودن یا نبودن دکمه ها اطمینان حاصل کنید. پس بودن با نبودن دکمه ها نیز به تشخیص کیفیت لباس کمک می کند.

تشخیص کیفیت لباس

آستر لباس

آستر به نوعی پارچه ای گفته می شود که بین قسمت داخلی و خارجی کت، بارانی، کاپش، پالتو و لباس های مشابه آن قرار می گیرد.آستر معمولا در لباس های زمستانی استفاده می شود و به گرم تر شدن لباس نیز کمک می کند. لباس های بدون آستر معمولا ارزان تر می باشند و کیفیت پایین تری نیز دارند. گاهی اوقت آستر بین پارچه اصلی لباس دوخته می شود و با چشم قابل رویت نیست. در این جور مواقع می توانید لباس را در دستانتان گرفته و با انگشتان خود قسمتی از پارچه را به هم بمالید تا ببینید آیا آستر بین لباس دوخته شده است یا خیر. یکی از روش های تشخیص نیز توجه به ضخامت لباس است. لباس مورد نظرهرچه ضخیم تر باشد، امکان وجود آستر در آن بیشتر است. پس یکی دیگر از روش های تشخیص کیفیت لباس نیز وجود آستر در لباس مورد نظر می باشد.

تشخیص کیفیت لباس

تشخیص کیفیت لباس از نظر دوخت و دوز

تمرکز روی کیفیت دوخت

دوخت خوب یکی از بهترین نشانه های کیفیت بالای یک لباس است. اگر دوخت لباس ضعیف باشد، یعنی بسیار ارزان تولید شده و کیفیت بالایی ندارد. برای تشخیص کیفیت لباس به چند مورد از دوخت خوب و بد می پردازیم: هرچه فاصله و شکل دوخت منظم و یکدست باشد، لباس تمیز تر و بهتر است. توجه به دکمه ها و سایر قطعاتی که روی پارچه دوخته می شوند نیز یکی از نکات مهم می باشد. به برش ها و دوخت های داخلی نیز دقت کنید به طور مثال لبه های پارچه که به قسمت داخلی لباس دوخته می شوند برشی یکدست، دوختی تمیز و بدون نخ اضافی داشته باشند. به طور کلی موارد قابل توجهی از دوخت نشان دهنده کیفیت پایین لباس می باشد ولی در نهایت، شما بهتر است چهار نکته اصلی را در رابطه با دوخت لباس همیشه به خاطر داشته باشید و به آن ها توجه کنید. این نکات شامل موارد زیر می باشد:

  • دوخت های نا منظم و کثیف
  • دوخت های شل و غیر حرفه ای
  • دوخت ها و درزهای کج و کثیف
  • دوخته شدن دکمه ها و موارد اضافی روی لباس به صورت شل و نا منظم

تشخیص کیفیت لباس

تشخیص کیفیت لباس برند و مارک شناسی

یکی از ساده ترین راه ها برای شناسایی لباس های با کیفیت، کسب اطلاعات در مورد برند و مارک لباس است. به این ترتیب، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که همیشه هنگام انتخاب لباس برچسب و لیبل محصول را بررسی و برند و مارک لباس را بخوانید. اگر در حال خرید از یکی از نمایندگی های هرمس ، لویی ویتون و یا دیگر برندهای معتبر هستید نیازی به این کار نیست و مطمئن باشید که نمایندگی محصول با کیفیتی در اختیارتان خواهد گذاشت. اما اگر در حال خرید از یک فروشگاه هستید و مارک یا برند نوشته شده بر روی لباس را نمیشناسید، می توانید از فروشنده یا حتی از اینترنت کمک بگیرید. این نکته را در نظر داشته باشید که کیفیت مارک و برندهای معروف نیز ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد، به طورمثال تصور نکنید برند یا مارکی که 10 سال پیش از کیفیت بالایی برخوردار بوده هنوز از کیفیت بالایی برخوردار است و در نتیجه برند و مارک شناسی نیز می تواند یکی از اصول تشخیص کیفیت لباس باشد.

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

ترانه جلیلی

ترانه جلیلی هستم؛ ۲۷ سالمه و رشته ی اصلیم گرافیک بوده و در واقع گرافیستم. اما در حال حاضر در مجله پیکاک مشغول به آماده کرن مقاله هایی در زمینه جذاب مد، پوشاک و زیبایی هستم و امیدوارم که از خوندن مقاله های من لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا