بررسی کتاب
موضوعات داغ

12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز ؛ از عاشقانه تا جنایی

رمان هایی که روزها با شخصیت های هر یک از آنها درگیر خواهید بود....

اگرچه سرانه مطالعه در کشور ما چندان زیاد نیست اما هنوز هم بسیاری از افراد هستند که ترجیح می دهند زمان تعطیلات خود را به مطالعه بگذرانند. از طرفی، به علت افزایش عناوین زرد و بی کیفیت در بین کتاب های منتشر شده، پیدا کردن یک نمونه اصیل و جذاب که خط به خط آن تا سالها از خاطره ما پاک نشود، کار چندان ساده ای نیست. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله، 12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز را معرفی کنیم. عناوینی متنوع و جذاب که هر یک از آنها، جوایز بی شماری را از آن خود کرده اند. شما می توانید برای اطلاع از سایر مقالات حوزه کتاب، مجله دانش و سرگرمی پیکاک را دنبال کنید.

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز: ارباب حلقه‌ها

“دنیایی زیبا که با زیاده خواهی های یک موجود تاریک، ذره ذره در ظلمتی فراگیر غرق می شود. 4 دوست، یک پادشاه و جادوگری که حالا تصمیم به بازگشت از مسیر همراهی خود با اهریمنان را گرفته است.” این خلاصه ای از 3 گانه ارباب حلقه هاست. مجموعه ای که به احتمال زیاد، شاهکار سینمایی آن را نیز دیده اید. جی.آر.آر. تالکین، این رمان حماسی را با قلمی بی نظیر خلق کرد و با الهام از آن، تاکنون دو مجموعه فیلم هابیت و ارباب حلقه ها و همچنین سریالی نیز به همین نام ساخته شده است. اگر به دنیای اساطیری، فانتزی و نبردهای حماسی علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم این کتاب را در صدر لیست مطالعاتی خود برای نوروز امسال قرار دهید.

بیشتر بخوانید: هر چیزی که راجب سریال ارباب حلقه ها می دانیم

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

من پیش از تو

کتاب های عاشقانه، همیشه جزو بهترین انتخاب ها برای تعطیلات هستند. از این رو تصمیم گرفتیم تا در لیست 12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز ، یکی از بهترین آثار عاشقانه چند سال اخیر را معرفی کنیم. رمان من پیش از تو، یکی از آثار جوجو مویز است که اولین بار در ۵ ژانویه ۲۰۱۲ در انگلستان به چاپ رسید. داستان این کتاب، روایتگر زندگی ویلیام جان ترینر پسر جوان و ثروتمندی است که در به تازگی دچار حادثه ای شده و قدرت حرکت اندام های خود را به طور از دست داده است. شخصیت مقابل او، لوییزا کلارک، دختری جوانی است که برای مراقبت از او استخدام می شود. در طول داستان، ماجرا های مختلفی بین این دو اتفاق افتاده و یک رابطه عاشقانه شکل می گیرد. “من پیش از تو”، یکی از آن عاشقانه هایی است که فراموش نخواهید کرد و اگر از طرفداران این سبک از رمان هستید، توصیه می کنیم که این داستان زیبا را فراموش نکنید.

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز: پرونده بالتیمور

ژوئل دیکر، نویسنده کتاب پرفروش “پرونده هری کبر”  در “پرونده بالتیمور” که دنباله ای بر این رمان موفق است، یک بار دیگر، شخصیت مارکوس گلدمن را به میان می آورد. پرونده بالتیمور، روایتگر داستان سه پسر است که زندگی آن ها بر اثر یک حادثه ناگهانی، زیر و رو می شود. اگر به رمان های جنایی و غافلگیر کننده علاقه دارید، پرونده بالتیمور برای شما یک انتخاب بی نظیر است.

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

آن (IT)

دلقک ها همیشه بامزه نیستند و گاهی می توانند شما را تکه تکه کنند. استیون کینگ، پادشاه ژانر وحشت است و هر بار شما را با کتابی بی نظیر غافلگیر می کند. آن (IT) با محوریت قتل های دلقک شیطانی به نام پنی وایز در دهه 80 میلادی نوشته شده است. در سال 1988 ، شش پسر بچه و یک دختر در شهر کوچکی به نام Derry ، با دلقکی شیطانی و قاتل مبارزه می کنند. موجودی ناشناس که از ترس بچه ها تغذیه می کند و هر 27 سال یک بار در زیر فاضلاب های شهر پدیدار می شود. تا پیش از سال 1988، قتل های زیادی اتفاق می افتد ولی تنها هفت نوجوان، جرات مبارزه با پنی وایز را پیدا می کنند. کتاب آن (IT) به دو بخش وقایع 1988 و بخش دوم یعنی 27 سال بعد تقسیم می شود.

بیشتر بخوانید: شاهکارهای نویسنده های معروف دنیا

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز: قمارباز

داستایفسکی، نویسنده روسی معروفی است که آثار فاخر وی در ادبیات جهانی، جایگاه بسیار ویژه ای دارد. داستان قمارباز، از زبان معلمی روسی به نام الکسی ایوانویچ نقل می شود و در واقع، قمار باز، بخشی از یادداشت های او است. ایوانویچ به عنوان معلم خصوصی فرزندان یک ژنرال روسی مشغول به کار می شود. ژنرال با سهل انگاری های خود، ثروتش را از بین برده است و حالا در هتلی واقع در شهری اروپایی به نام رولتن بورگ اقامت دارد.

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

آنا کارنینا

آنا کارنینا یکی از رمان های بسیار معروف در سطح جهانی است که به قلم نویسنده سرشناس روسی، لئون تولستوی نگارش شده است. داستان این رمان، روایتگر زندگی استفان آرکادویچ، یکی از اشراف روس و دردسر هایی است که او در زندگی خود با آنها روبرو می شود. محوریت اصلی این رمان، موضوع کلیشه ای جدایی و خیانت است. در این داستان، استفان آرکادویچ رابطه مخفیانه را با معلم خصوصی فرزندش شروع می کند، داریا الکساندرونا، همسر استفان، پس از فهمیدن موضوع، قصد ترک استفان و جدایی از او را دارد. در حالی که این خانواده در آستانه فروپاشی قرار دارند، با ورود شخصیت اصلی آنا کارنینا به این خانه، همه چیز عوض می شود. این رمان یکی از بهترین عناوین لیست 12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز است و پیشنهاد می کنیم این رمان را حتما مطالعه کنید.

پیشنهاد: انیمه های عاشقانه برای نوروز 1400

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز: عقاید یک دلقک

پوچی، شکست های پیاپی و مشکلات مالی، همگی روایتگر زندگی دلقکی به نام هانس شینر است. شینر در یک از اجرا هایش دچار آسیب دیدگی از ناحیه زانو می شود. این اتفاق باعث سقوط او از مقام دلقکی مشهور و معروف به دلقکی ساده می شود و شکست بزرگی را در حرفه اش به بار می آورد. داستان از نگاه اول شخص، مشکلات شینر از زمان آشنایی او با همسرش، رفتار هایش در برخورد با نازی ها و تبدیل شدن او به دلقک و مشکلات مالی که پشت سر هم برای او ایجاد می شود را بررسی می کند. این رمان، یکی از آثار غم انگیر اما جذاب دنیای ادبیات است.

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

قلعه حیوانات

یکی دیگر از عناوین جذاب در لیست 12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز، کتاب مزرعه حیوانات یا قلعه حیوانات است. این رمان در سبک ادبیات تمثیلی و به قلم جورج اورول نوشته شده است. داستان قلعه حیوانات مربوط به گروهی از جانوران اهلی است که با اتحاد یکدیگر، آقای جونز را از مزرعه فراری می دهند تا خود، اداره مزرعه را در دست بگیرند. در ابتدا، گروهی از خوک ها با شعار برابری و رفاه روی کار می آیند اما پس از مدتی به آزار و اذیت سایر حیوانات پرداخته و هر گونه اعتراضی را سرکوب می کنند. اگر طرفدار رمان هایی با موضوعات این چنینی هستید، پیشنهاد می کنیم قلعه حیوانات را فراموش نکنید.

این شخصیت های مهم تاریخی اصلا وجود خارجی نداشته اند!

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز: فرشتگان و شیاطین

رمان های معمایی همیشه طرفداران زیادی دارند. کتاب فرشتگان و شیاطین نخستین رمان پرفروش نویسنده انگلیسی، دن براون است. این رمان، روایتگر داستان رابرت لانگدون، استاد نمادشناسی دانشگاه هاروارد است که به دلیل وقوع یک قتل در واتیکان، توسط کلیسا به این شهر فراخوانده می شود. این کتاب، دنباله ای بر رمان راز داوینچی از همین نویسنده است.

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

دنیای سوفی

دنیای سوفی، رمانی فلسفی اثر نویسنده نروژی، یوستین گردر است که برای نخستین بار در ۱۹۹۱ میلادی به چاپ رسید. این کتاب تاریخ فلسفه را به زبانی ساده برای کودکان و نوجوانان شرح می دهد. دنیای سوفی تا به امروز به 59 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و یکی از رمان های پرفروش ادبیات کودکان و نوجوانان است.

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز: 1984

1984، اثر مشهور دیگری از خالق کتاب قلعه حیوانات یعنی جورج اورول است. در این کتاب، جامعه ای خیالی به تصویر کشیده می شود که در آن خصوصیاتی مانند تنفر از دشمنان و علاقه شدید به رهبر حزب با شخصیت دیکتاتوری مطلوب معرفی می شود. در این جامعه مخالفان گناهکار نامیده شده و  بدون داشتن حقی برای دفاع از خود، به راحتی اعدام می شوند و آزادی های فردی و حقوق شهروندی توسط حکومت پایمال می شود.

پیشنهاد: برترین بازی های PS4 برای نوروز 1400

کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز

چشمهایش

آخرین مورد از لیست 12 کتاب برای مطالعه در تعطیلات نوروز، اختصاص به رمانی ایرانی و بسیار زیبا دارد. رمان چشمهایش، اثر نویسنده معاصر، بزرگ علوی است که برای اولین بار در سال 1331 شمسی به چاپ رسید. بزرگ علوی در این رمان با استفاده از شیوه استعلام و استشهاد، قطعات پراکنده داستان را در کنار هم قرار داده و طرحی کلی را به مخاطب ارائه می دهد. از آنجایی که این روش، بر حدس و گمان متکی است، می توان این رمان را در دسته ادبیات پلیسی قرار داد. برخی از منتقدان بر این عقیده اند که رمان چشم هایش، با الهام از زندگی کمال الملک نوشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا