مقالات کمیکنقد و بررسی
موضوعات داغ

نقد و بررسی فیلم ونوم 2 (Venom: Let There Be Carnage)

یک شکست فاجعه بار یا یک دنباله بی هدف؟!!!

شخصیت های ابرقهرمانی در دنیای سینما و کمیک، همیشه در مرکز توجه مخاطبان قرار داشتند. اما ضد قهرمان ها نیز به همان اندازه، طرفداران خاص خود را دارند تا جایی که گاهی، نقش ضد قهرمان ها در مسیر داستان های کمیک و آثار سینمایی اقتباس گرفته از آنها، بسیار پررنگ تر از نقش های ابرقهرمانی است.  ونوم 2 دنباله ای بر بخش اول این فیلم است که در سال 2018 توسط سونی منتشر شد. این فیلم، بر اساس شخصیتی ضدقهرمانی به نام ونوم است که نوعی بیگانه سیمبیوت است و با روزنامه نگاری به نام ادی براک پیوند می خورد و داستان های متفاوتی را طی خواهد کرد. در مورد بخش دوم این فیلم که به تازگی نسخه با کیفیت آن منتشر شده است، با شما صحبت خواهیم کرد. شما می توانید برای اطلاع از سایر مقالات حوزه سینما، مجله دانش و سرگرمی پیکاک را دنبال کنید.

ونوم 2

داستان ونوم 2، یک مارپیچ به شدت گیج کننده یا یک شکست واقعی؟

فیلم Venom: Let There Be Carnage با صحنه ای از یک مرکز نگهداری افراد با توانایی خاص شروع می شود. جایی که به حدی گنگ و نامفهوم است که مخاطب نمی داند این افراد چطور و از کجا به ونوم و ادی براک مرتبط هستند. بلافاصله پس از این صحنه، به زمان حال می آییم و شاهد دعوای همیشگی بین ونوم و ادی خواهیم بود. موضوعی که انتظار می رفت پخته تر بیان شود اما فیلمنامه ضعیف ونوم 2 که حتی از نسخه اول این فیلم نیز به مراتب بدتر است، باعث شده تا مخاطب صرفا به صفحه مانیتور زل بزند بدون آنکه مفهومی خاص را از صحنه ها درک کند. پس از این صحنه، بدون هیچ پیش زمینه ای، به محل نگهداری کلیتوس پرت می شویم. فردی که در نقش قاتلی جانی و خطرناک است و حتی نمی دانیم با ادی براک چه گذشته ای دارد و به چه دلیلی تقاضای ملاقات با او را دارد؟ شاید اگر اندی سرکیس اینقدر عجول نبود و کمی بر روی شخصیت پردازی کلیتوس کار می کرد، ونوم 2 را تا این حد غیرقابل تحمل نمی کرد که در همان دقایق اولیه، نخواهید بقیه فیلم را ببینید و صرفا کنجکاوی شما را به ادامه تماشای فیلم وادار کند.

فیلم اترنالز در چه زمان و مکان هایی روایت می شود؟

سرکیس همین بلا را بر سر شخصیت اَن نیز آورد و به طور مضحکی در همان اوایل فیلم، با ادی تماس می گیرد و او را به ملاقات دعوت می کند. دیالوگ هایی به شدت مصنوعی و ناپخته که اگر هیجان فیلم اول نبود، شاید سازندگان ونوم 2 بیخیال ساختن ادامه ای برای ونوم 2018 می شدند. پس از ملاقات ادی و کلیتوس در زندان، با حرفایی که کلیتوس به ادی می زند، ونوم عصبانی شده و به او حمله می کند. در همین حین، کلیتوس دست ادی را گاز می گیرد و سیمبیوتی از ونوم وارد بدن او می شود. کلیتوس به خاطر قتل هایی که در گذشته انجام داده، محکوم به اعدام است اما در زمان اجرای حکم، سیمبیوت بلعیده شده توسط او (کانریج)، از بدنش خارج می شود و مانع از اجرای حکم می شود. شاید اکشن ترین صحنه ونوم 2 را بتوان صحنه فرار کلیتوس از زندان و کشتاری که به راه می اندازد، دانست.

صحنه ای که اگر به لطف جلوه های ویژه و موسیقی پس زمینه نبود، چیز خاصی از آن در نمی آمد. در این بین، ونوم نیز در خانه ادی با او دعوا کرده و به درخواست ادی، بدن او را ترک می کند. ادی که حالا تصور می کند بدون ونوم زندگی خوبی خواهد داشت، خبر فرار کلیتوس از زندان را می شنود و می داند که دیر یا زود، کلیتوس کسدی مخوف به سراغش می آید. کسدی پس از فرار از زندان، به سمت سانفرانسیسکو می رود تا شیریک (معشوقه کلیتوس) را از یک مرکز نگهداری انسان های خاص آزاد کند. در این بین، ونوم نیز در جستجوی آزادی که در کنار ادی نداشت، می رود اما پس از گشت و گذار، پشیمان شده و به سراغ فروشنده سوپر مارکت، خانوم چان می رود. ادی و کاراگاه مولیگان که برای دستگیری کسدی به سانفرانسیسکو رفته بودند، موفق نمی شوند و به ناچار از دست کلیتوس فرار می کنند.

بیشتر بخوانید: 11 سوتی فیلم های ابرقهرمانی

صحنه درگیری بین کلیتوس و پلیس، هر چیزی دارد به جز جذابیت!!!! جلوه های ویژه ای که با شلوغ کاری و آتش زدن های پیاپی سعی در جذب مخاطب دارد و آن وسط چند دیالوگ بی سر و ته نیز رد و بدل می شود. عشق آتشین بین شیریک و کلیتوس، چیزی است که اندی سرکیس در نمایش آن به تمام معنا افتضاح کار کرده است و مخاطب به هیچ عنوان نمی تواند این دو را زوجی رمانتیک اما دیوانه تصور کند. اتفاقی که اگر کمی از جوکر و هارلی کویین در جوخه انتحار هم برداشت می شد، شاید چیز قابل تحمل تری از آب در می آمد. با ملاقات اَن و ادی در بازداشتگاه، ادی از رفتن ونوم می گوید و از اَن می خواهد که به دنبال او برود. اَن در جستجوی ونوم، به سراغ خانم چان می رود و ونوم را که حالا در بدن خانوم چان قرار دارد!!!! راضی به برگشت می کند.

صحنه های بعدی شامل ازدواج کلیتوس و شریک، دعوای ونوم و سیمبیوت قرمز رنگ و خورده شدن کلیتوس توسط ونوم، به حدی تند و شلخته پیش می رود که برای نزدیک شدن به پایان فاجعه بار فیلم خدا را شکر می کنید!!!

پس از پایان تیتراژ نیز، اندی سرکیس گریزی بر spider-man: no way home نیز می زند و در صحنه پایانی شاهد ورود ادی و ونوم به دنیای موازی هستیم که در آن هویت مرد عنکبوتی به دلیل اتهام قتل میستریو برملا شده است.

ونوم 2

درباره کارگردان

اندی سرکیس 57 ساله که شاید او را با صداگذاری و بازیگری شخصیت منفور اسمیگل در ارباب حلقه ها بیشتر بشناسید، کارگردانی ونوم 2 را بر عهده داشت. سرکیس قبلا نیز، در مقام کارگردانی و دستیار کارگردان در آثار تحسین شده ای مانند قسمت اول و دوم مجموعه هابیت حضور داشت و کمپانی های سونی و مارول نیز بر این اساس بر توانایی او اعتماد کردند و سکان هدایت ونوم 2 را بر او سپردند. اگرچه سرکیس در مورد ساخت یک فیلم گیشه پر کن به خوبی عمل کرد و نزدیک به 4 برابر بودجه فروش فیلم در مدت اکران تامین شد اما اثری که او به مخاطب تحویل داد، فاجعه ای است که حتی ارزش تماشای دوباره را نیز نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی فیلم Dune (تلماسه)

تیم بازیگری

تام هاردی در ونوم 2 برخلاف نسخه اول این فیلم، بسیار بی رمق تر بازی می کند. ادی براک نسخه اول، شخصیتی شرور و بی اعصاب اما عاشق اَن است. اما ادی براک ونوم 2 بسیار گیج و شلخته است و معلوم نیست دقیقا چه حرفی برای گفت به گوینده دارند. همین موضوع با درجات بدتری، در مورد شخصیت اَن با بازی میشل ویلیامز صدق می کند. زنی که معلوم نیست ادی را هنوز دوست دارد یا در فکر تشکیل زندگی با دن لوئیس با بازی رید اسکات است؟ در ونوم 2، شخصیت شرور کلیتوس با بازی وودی هرلسون نیز چندان تعریفی ندارد و توانایی هرلسون تا حد فاجعه باری هرز رفته است و اندی سرکیس، ناتوان از معرفی ابرشرور کارنیج، صرفا فردی بی ثبات و دارای سادیسم و بی ربط با ادی براک را نمایش می دهد. تیم بازیگری که اگر داستان پخته تر و یا کارگردان تواناتری در اختیار آنها قرار می گرفت، شاید نتیجه بهتر از این بود.

فیلمبرداری ونوم 2

رابرت ریچاردسون که فیلمبرداری آثار ارزشمندی مانند کازینو، بیل را بکش 1 و 2، هوانورد، جزیره شاتر و حرامزاده های لعنتی را در کارنامه خود دارد و جوایز زیادی را نیز در طی بیش از 40 سال فعالیت خود در قالب فیلمبردار، به دست آورده است، فیلمبرداری ونوم 2 را بر عهده گرفت. شاید یکی از نقاط قوت ونوم 2 را بتوان، فیلمبرداری خوب ریچاردسون به خصوص در صحنه های درگیری و نمای شب در نظر گرفت.

ونوم 2

جلوه های ویژه

بخش زیادی از فیلم ونوم 2، به لطف جلوه های ویژه ای که نتیجه زحمت تیمی 488 نفره است، ساخته شد. شاید اگر از بسیاری از ضعف های این فیلم صرف نظر کنیم، اندی سرکیس در استفاده از پتانسیل تیم طراحی جلوه های ویژه بسیار خوب عمل کرده است و هیجانی را که مخاطب تشنه آن می شود، به خوبی در فیلم وارد کرده است.

16 مورد از کاستوم های غیرقابل تحمل ابرقهرمان ها

موسیقی

مارکو بلترامی، آهنگساز آمریکایی است که در ساخت موسیقی آثاری مانند قسمت دوم A Quiet Place، فورد و فراری، لوگان و هیتمن شرکت داشته است و 2 بار برای ساخت موسیقی فیلم ۳:۱۰ به یوما (محصول سال 2007) و مهلکه (محصول سال 2009) نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. آلبوم موسیقی ونوم 2، از 30 قطعه مختلف تشکیل شده است.

ونوم 2

سخن پایانی

فیلم Venom: Let There Be Carnage با تمام کم و کاستی هایی که دارد، برای نزدیک به 1.5 ساعت، می تواند اثری جذاب برای مخاطبان و علاقمندان به دنیای کمیک ها و ابرقهرمان ها باشد اما برای افرادی که به دنبال فیلمی سراسر هیجان انگیز یا درام عاشقانه و تعقیب و گریز هستند، ونوم 2، فاقد هر یک از این موارد است. اگرچه این فیلم فروشی خوبی در گیشه داشت اما با امتیازهای پایینی که از وب سایت های مطرح فیلم دریافت کرد، توانست ثابت کند که در لیست فیلم های تولید شده توسط سونی و مارول، به عنوان یک شکست تمام عیار در جذابیت و ماندگاری معرفی می شود. اگرچه شاید شما به عنوان یک طرفدار دنیای مارول، نظر متفاوتی داشته باشید!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا