دانستنی های تاریخی
موضوعات داغ

شخصیت های تاریخی که وجود خارجی ندارند؟!

مروری بر شخصیت هایی که مورخین در وجود آن‌ها شک دارند

ذهن بشر همیشه به سمت داستان‌های قهرمانانه و باشکوه رهبران، موجودات اساطیری و افرادی با ذهن‌های فوق‌العاده گرایش داشته و آن‌ها را می‌پرستیده است. اما در هم تنیدگی تاریخ و داستان‌های عامیانه همیشه باعث به وجود آمدن اختلافاتی میان مورخین بوده و خواهد بود. شخصیت های تاریخی بسیاری بوده‌اند که جامعه‌ی ما را شکل داده‌اند اما آیا تا به حال این سؤال برایتان پیش آمده که آیا آن‌ها وجود خارجی داشته‌اند یا خیر؟ بسیاری از مورخان و محققین زندگی خود را وقف یافتن پاسخ برای این سؤال کرده‌اند. در ادامه به‌مرور برخی از شخصیت های اساطیری و تاریخی می‌پردازیم که ممکن است شخصیت های واقعی نبوده و در تاریخ وجود خارجی نداشته باشند. با مجله دانش و سرگرمی پیکاک همراه باشید.

شخصیت های تاریخی

شخصیت های تاریخی که وجود ندارند: مولان (Mulan)

با اینکه خیلی از ما مولان را از انیمیشن های دیزنی می‌شناسیم، او در چین یک شخصیت افسانه ای به شمار می‌رود تصنیف مولان اولین بار در دوره ی سلسله ی چن جنوبی در قرن ششم میلادی به گوش رسیده و از آن پس از مولان به عنوان یکی از شخصیت های تاریخی برجسته یاد شده است. . اما بسیاری از تاریخدانان شک دارند که آیا او یک شخصیت واقعی بوده یا خیر؟

بیشتر بخوانید: 9 راز شگفت انگیز از چیزهایی که در اطرافتان می بینید

شخصیت های تاریخی

پادشاه آرتور (King Arthur)

با اینکه در بسیاری از کتاب ها، فیلم ها، و سریال ها از کینگ آرتور به عنوان یک رهبر افسانه ای انگلیسی یاد شده است، بسیاری از مورخان مدرن معتقدند او یک شخصیت تاریخی واقعی نیست. اکثر داستان‌هایی که به پادشاه آرتور نسبت داده‌شده‌اند، ریشه در داستان‌های عامیانه و فولکلور انگلیسی و ولزی داشته و به نوعی اختراع ادبی به شمار می‌روند.

شخصیت های تاریخی

رابین هود (Robin Hood)

شخصیت رابین هود ریشه در داستان‌های انگلیسی داشته و سوژه‌ی اصلی بسیاری از داستان‌ها و فیلم ها بوده است. دلیل عمده‌ی شهرت و محبوبیت این شخصیت دزدی از ثروتمندان برای کمک به فقرا است. مورخین سال‌های متمادی بر سر وجود داشتن یا نداشتن رابین هود با یکدیگر درگیر بوده‌اند اما هیچ‌وقت مدرک معتبری برای وجود داشتن وی پیدا نشده است.

بیشتر بخوانید: موجودات ترسناک ساکن استرالیا!

شخصیت های تاریخی

شخصیت های تاریخی که وجود ندارند: کنفوسیوس (Confucius)

با اینکه محققین زیادی تأکید دارند که کنفوسیوس فیلسوف بزرگی در تاریخ بوده است، برخی دیگر معتقدند که او در واقع یک شخصیت حقیقی نبوده است. لیونل ام. ینسن (Lionel M. Jensen) دانشیار تاریخ و مدیر مطالعات تاریخ چین در دانشگاه کلرادو مدعی است که مبلغین یسوعی عامل مطرح شدن این ایده هستند که کنفوسیوس بنیان‌گذار یک مکتب فکری در طول قرن شانزدهم میلادی بوده است.

شخصیت های تاریخی

ویلیام تل (William Tell)

ویلیام تل یک قهرمان ملی سوئیسی است که تیراندازی بسیار حرفه‌ای با تیر و کمان بوده است. افسانه ها ترور حکمران مستبد آلتدورف (Altdorf) یعنی آلبرشت گسلر (Albrecht Gessler) را به ویلیام تل نسبت داده‌اند اما مورخین مدرن هیچ دلیلی مبنی بر حقیقی بودن این شخصیت پیدا نکرده‌اند.

شخصیت های تاریخی

سون تزو (Sun Tzu)

با اینکه کتاب تاثیرگذار «هنر جنگ» به سون تزو ژنرال افسانه ای، استراتژیست نظامی، فیلسوف و نویسنده ی چینی نسبت داده شده است، هنوز هم کاملاً مشخص نیست که او یک شخصیت واقعی بوده یا خیر! تاریخی بودن سون تزو هنوز هم کاملاً مشخص نیست و بسیاری از مورخین معتقدند این کتاب احتمالاً تلفیقی از تجارب چندین رهبر نظامی بوده است.پ

بیشتر بخوانید: شاهکارهای نویسنده های معروف دنیا

شخصیت های تاریخی

شخصیت های تاریخی که وجود ندارند: هومر (Homer)

یکی از بزرگ‌ترین اختلافات بین مورخین وجود داشتن هومر است. آن‌هایی که می‌گویند هومر وجود داشته است معتقدند او در قرن هشت یا نهم قبل از میلاد می‌زیسته است. او شاعر سنت شفاهی بوده است پس باور عمومی بر این است که شعرهای او توسط دیگران رونویسی شده است.

شخصیت های تاریخی

هلن از تروی (Helen of Troy)

همه شخصیت هلن را از داستان معروف تروی به خاطر دارند. زیباترین بانوی جهان که باعث سقوط تروی افسانه ای شد. اما به نظر نمی‌رسد که این شخصیت وجود خارجی داشته باشد و او تنها شخصیتی از شعر زیبای هومر یعنی ایلیاد است.

شخصیت های تاریخی

شاه میداس (King Midas)

اکثراً داستان شاه میداس را شنیده‌اید. پادشاهی نفرین‌شده که با لمس هر چیزی آن را به طلا تبدیل می‌کرد. با اینکه به‌احتمال‌زیاد میداس به عنوان یک پادشاه وجود خارجی داشته است، داستانی که وی را با آن می‌شناسیم حقیقی نیست.

شخصیت های تاریخی

جک قاتل (Jack the Ripper)

جک قاتل یک قاتل زنجیره‌ای ناشناس است که در سال 1888 در محله‌های فقیرنشین لندن دست به جنایت می‌زده است. شخصیت واقعی جک هیچ‌گاه شناسایی نشد و به همین دلیل اینکه آیا تمام قتل‌هایی که به وی نسبت داده‌شده‌اند توسط یک فرد انجام شده باشند یا خیر قابل تشخیص نیست. پرونده های قتل جک تا به امروز هم حل نشده باقی مانده‌اند.

شخصیت های تاریخی

شخصیت های تاریخی که وجود ندارند: فیثاغورس (Pythagoras)

کسی نیست که راجع به «قضیه فیثاغورس» اطلاعاتی نداشته باشد. اما اینکه چه کسی پشت این قضیه ریاضی بوده است مشخص نیست. با اینکه مورخین معتقدند او به‌احتمال‌زیاد وجود خارجی داشته است، اما زندگی وی همیشه با راز ادغام شده و هیچ چیز در رابطه با آن مشخص نیست. این احتمال وجود دارد که بسیاری از کارها و آموزه هایی که به فیثاغورس نسبت داده‌شده‌اند توسط دیگران انجام شده باشند.

آیا موفقیت سریال هاوک آی به اندازه لوکی و وانداویژن خواهد بود؟

شخصیت های تاریخی

آلان اسمیتی (Alan Smithee)

آیا تا به حال فیلمی به کارگردانی آلان اسمیتی دیده‌اید؟ باید به شما بگوییم که چنین شخصیتی وجود خارجی ندارد. این نام مستعار تنها زمانی استفاده می‌شده که یک کارگردان نمی‌خواسته پروژه‌ای را گردن بگیرد!!! از این نام مستعار از سال 1968 تا 2000 برای فیلم‌های مختلفی استفاده شده است که کارگردانان آن‌ها به هر دلیلی نمی‌خواستند اسمشان روی فیلم باقی بماند.

شخصیت های تاریخی

شخصیت های تاریخی که وجود ندارند: جک داوسون (Jack Dawson)

با اینکه داستان تایتانیک کاملاً واقعی می‌باشد، شخصیتی به نام جک داوسون در این کشتی وجود نداشته است. در گورستان فیرویو که 121 قربانی کشتی تایتانیک به خاک سپرده شده‌اند، قبری به نام جی. داوسون وجود دارد که هیچ ربطی به جک داوسون ندارد. این قبر متعلق به جوزف داوسون می‌باشد که یکی از کارگران بخش موتور کشتی بوده است. جالب است بدانید که پس از انتشار فیلم بود که دست‌اندرکاران فیلم متوجه این اتفاق شدند.

بیشتر بخوانید: فرزندان سلبریتی ها از کودکی تا به امروز

شخصیت های تاریخی

شرلوک هولمز (Sherlock Holmes)

شرلوک هلمز افسانه ای همیشه پای ثابت کتاب، فیلم و سریال های مختلفی بوده است. آن‌قدر زیاد از این شخصیت یاد شده که در واقع افراد زیادی فکر می‌کنند او وجود خارجی داشته است. بااین‌حال این کاراکتر شخصیتی حقیقی نیست و تنها توسط نویسنده ای به نام آرتور کونان دویل (Arthur Conan Doyle) خلق شده است.

ذوالفقار شوقی

متولد 1371 و مترجم، گرافیست و طراح وبسایت هستم و در حال حاضر مدیر اجرایی آژانس تولید محتوای پیکاک... امیدوارم بتونیم با مطالب خوب در خدمت همه ی اقشار جامعه باشیم و اطلاعات شما رو در زمینه های مختلف بالا ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا